Zakup spółki – sprawdź, co musisz wiedzieć by uniknąć błędu!
Początek prowadzenia niemal każdej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma trudnościami, stanowiąc przy tym dość spore wyzwanie dla praktycznie każdego przedsiębiorcy. Już sam proces rejestracji spółki uchodzi za wyjątkowo pracochłonny; dodatkową trudność stanowi fakt, że spółka musi zdobyć renomę oraz klientów, by móc przynosić zyski. W związku z tym zakup udziałów w już istniejącej spółce jest w stanie okazać się opcją pełną dodatkowych korzyści; decydując się na zakup spółki, przed przedsiębiorcą otwierają się zupełnie nowe możliwości, a ten może niemal od razu przystąpić do realnych działań. Między innymi z tego powodu tak wielu z nich decyduje się na zakup spółki – definiowany jako przejęcie nad nią kontroli poprzez zakup większości lub wszystkich udziałów. Sam proces nie jest jednak pozbawiony ukrytych pułapek. Przedsiębiorcy wyrażający chęć zakupu spółki mogą napotkać na swojej drodze kilka przeszkód. Jedna błędna decyzja może okazać się naprawdę kosztowna. Postanowiliśmy przygotować krótki poradnik dla wszystkich kupujących. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę podejmując się zakupu spółki.

Kupno spółki jako szybszy start w biznesie. Na co uważać?
Zakup spółki to doskonałe wyjście dla osób, których głównym priorytetem jest czas; kupno gotowego podmiotu nieraz oznacza zwolnienie z czasochłonnych procesów rejestracyjnych oraz formalnych. Aby jednak rzeczywiście wszystko poszło bez zbędnych komplikacji, należy zwrócić uwagę na szereg istotnych aspektów, bez których trudno byłoby mówić o udanej transakcji. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim ważne jest, aby kupować spółkę wyłącznie ze sprawdzonego źródła; wybór sprzedającego jest naprawdę istotny; nie zaleca się korzystania z usług osób, bez ich dokładnego sprawdzenia. Zaufane źródło to jeden z filarów udanej transakcji! Znalezienie firmy wyspecjalizowanej w sprzedaży gotowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala na uzyskanie niezbędnych informacji dotyczących warunków zakupu, etapów przejęcia, jak i szczegółów związanych z prowadzeniem spółki. Warto pytać sprzedawców o referencje pochodzące od ich klientów; dzięki temu możliwe będzie zweryfikowanie podmiotu będącego przedmiotem transakcji. Chociaż gotowe spółki w teorii mają być podmiotami czystymi (z wyłączeniem przypadków, w których potrzebuje się spółki mogącej posiadać obroty), warto sprawdzić tę kwestię, prosząc sprzedawcę o zaświadczenia dotyczące niezaleganiu spółki w podatkach z Urzędu Skarbowego czy w opłacaniu składek ZUS. Dodatkowo można poprosić o roczne sprawozdanie finansowe spółki, z którego można szybko dowiedzieć się, czy spółka faktycznie nie prowadziła żadnej działalności. Wtedy do samodzielnego sprawdzenia pozostanie kwestia stanu zadłużenia gotowych spółek w następujących bazach dłużników, jak BIK, KRD czy BIG. Co jeszcze warto sprawdzić? Zarejestrowanie spółki do VAT, pamiętając przy tym, że podmiot zgłoszony do VAT nie jest tym samym, co zarejestrowany. Zgłoszenie oznacza brak uzyskania pozytywnej decyzji naczelnika Urzędu Skarbowego. Dobrze jest mieć tego świadomość, zważywszy na to iż obecnie rejestracja do VAT nowego podmiotu stanowi niemałe utrudnienie, a przy tym jest naprawdę czasochłonna. Jak możemy zauważyć, aspektów wartych bliższemu przyjrzeniu się jest całkiem sporo. Na szczęście istnieje sposób na przyspieszenie procesu poszukiwań i wyborów. Nieoceniona może okazać się pomoc profesjonalistów.
Usługi korporacyjne a zakup spółki. W czym może pomóc zewnętrzna firma?
Wielu przedsiębiorców stojących przed decyzją dotyczącą zakupu spółki decyduje się dziś na skorzystanie z pomocy ekspertów z zewnętrznych firm, którzy na co dzień pełnią fachowe doradztwo i oferują pomoc w całym procesie poszukiwania spółki, jej zakupu, a także następujących po nim formalnościach. Przykładem tego typu firmy jest KR Group, od lat wspierająca klientów między innymi w zakresie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz rozpoczęcia własnego biznesu. We współpracy z zewnętrzną firmą, nie trzeba martwić się o czynności prawne, takie jak kompletowanie dokumentacji spółki czy formę otrzymania dostępów do danych – wszystko przebiega z dbałością o najdrobniejszy szczegół, tym sposobem definiując wysoką jakość współpracy. Skorzystanie ze wsparcia zewnętrznej firmy może okazać się olbrzymią oszczędnością czasu, jak i pieniędzy. Zakup dobrej spółki to poważny krok, który jest w stanie zagwarantować powodzenie w dalszym prowadzeniu biznesu.
Materiał zewnętrzny