Na czym polega uproszczona księgowość?
Przepisy, które obowiązują w naszym kraju, pozwalają niektórym przedsiębiorcom na wybór rodzaju księgowości. Jednym z nich jest księgowość uproszczona. W tym artykule odpowiemy Ci na pytanie, na czym ona polega. Warto to wiedzieć, gdyż ogromna część przedsiębiorców decyduje się na właśnie takie usługi księgowe.

Księgowość uproszczona — czym jest?
Księgowość uproszczona jest ewidencją podatkową prowadzoną zgodnie z wymogami przepisów prawa, która pozwala na ustalenie podstawy opodatkowania oraz wyliczenie podatków i zaliczek na podatki, dzięki którym firma może obliczyć wysokość swoich zobowiązań podatkowych. Podstawową formą księgowości uproszczonej jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Dla niektórych podmiotów jednak lepsza niż prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jest ewidencja przychodów opodatkowanych ryczałtem.
Księgowość uproszczona może polegać zatem albo na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów, albo na ewidencji przychodów opodatkowanych ryczałtem. Kolejnym rozwiązaniem jest również karta podatkowa, czyli forma rozliczania, która daje możliwość płacenia stałej kwoty podatku, dostępnej dla wybranych branż i niewielkiej skali działalności. Bez względu na to, którą formę uproszczonej księgowości wybierasz, warto postawić na usługi księgowe w Solidna Księgowa.
Jak wygląda księgowość KPIR?
Księgowość KPIR musi być prowadzone według wytycznych określonych w przepisach prawa. Księga musi składać się z przynajmniej siedemnastu kolumn, a każdy okres rozliczeniowy wymaga dokładnego podsumowania każdej z nich. Koszty w księgowości KPIR są ujmowane na dwa różne sposoby:
- metoda kasowa,
- metoda memoriałowa.
Metoda kasowa nazywana również uproszczoną obejmuje koszty z datą ich poniesienia bez uwzględniania jakiego okresu prowadzenia działalności dotyczą. Metoda memoriałowa natomiast to księgowość KPIR, w której oddziela się koszty bezpośrednio związane z przychodem z danego roku od kosztów pośrednich. Koszty bezpośrednie natomiast muszą być podzielone przez liczbę lat, których one dotyczą.
Księgowość uproszczona — prowadzenie ewidencji ryczałtu
Prowadzenie ewidencji ryczałtu obejmuje: sporządzanie, przechowywanie, a także sprawdzanie dokumentacji pod kątem jej poprawności, a także zgodności z obowiązującymi przepisami. W tym przypadku usługi księgowe uwzględniają także konieczność dotrzymania określonych treścią rozporządzeń terminów, limitów, a także innych czynników. Jeżeli interesuje Cię opisywany wariant rozliczenia, doskonałym pomysłem może być skorzystanie z księgowości gwarantowanej przez sprawdzonego usługodawcę. W związku z tym postaw na Biuro Rachunkowe Solidna Księgowa.
Księgowość uproszczona — karta podatkowa
Księgowość uproszczona to także między innymi prowadzenie karty podatkowej. Ten akurat przypadek dotyczy dość wąskiej grupy przedsiębiorców. Karta podatkowa daje możliwość opłacania podatku w stałej kwocie. Ne wpływa na nie wysokość dochodów, lecz rodzaj oraz zakres działalności gospodarczej, a także liczba zatrudnionych pracowników i liczebność mieszkańców miejscowości, w której działa firma. Pamiętaj o tym, aby bez względu na wariant rozliczenia postawić usługi sprawdzonego biura rachunkowego.
Materiał zewnętrzny