- Unia Europejska podąża obecnie ścieżką, której nie chcemy dzielić - powiedział Sebastian Jarosz, rolnik z Ponięcic, podczas gdy Łukasz Mura, lider protestu na Raciborszczyźnie, dodał: "To wyraz naszej siły. Ten protest to dopiero początek, nie koniec". W środę, 24 stycznia, ponad 100 ciągników z różnych miejscowości zjechało...
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 19 stycznia do 18 marca 2024 r. można ubiegać się o przyznanie dofinansowania na działania promocyjno-informacyjno-marketingowe dotyczące żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości.
Kilkanaście lat temu w ogrodach przy domach jednorodzinnych nie brakowało drzew owocowych, łąki pokrywały wysokie trawy koszone kilka razy w roku, z których powstawało siano. Dziś mamy tuje, zabetonowane place i krótką trawę, którą kosi się raz w tygodniu. Taka sytuacja ma ogromne znaczenia dla właściwych proporcji ekosystemu.
Zmiany klimatu wywierają wielki wpływ na lasy. Podczas ciepłych zim w lesie jest pod dostatkiem wody, choć drzewa w tym czasie jej nie potrzebują. Z kolei wiosną i latem, gdy woda jest im potrzebna do życia, brakuje jej. Jednak skutków zmian klimatycznych jest więcej i nie wszystkie są oczywiste. Kiedyś szkodniki zimowały w ziemi, teraz...
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych stwierdza, że system rozwiązań prawnych dotyczący szkód łowieckich nie jest skuteczny i wymaga zmiany.
Oprócz podsumowania wydarzeń i spraw o charakterze społecznym, politycznym, kulturalnym, sportowym i kryminalnym przygotowaliśmy również zestawienie najważniejszych spraw, które związane były z rolnictwem w naszym regionie.
29 grudnia 2023 r. zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska o zmianę przepisów dotyczących szacowania szkód w uprawach rolnych spowodowanych przez zwierzęta chronione.
Jak informuje ARiMR, niniejsza kwota została przekazana w postaci m.in. płatności bezpośrednich, dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i pomocy krajowej.
Słynny program interwencyjny Polsatu poświęcono w czwartek 28 grudnia sytuacji rolników z powiatu raciborskiego, którzy chcą dzierżawić grunty Skarbu Państwa. Ekipa Interwencji spotkała się z nimi w domu kultury w Krzanowicach. Przyszło tam kilkadziesiąt osób, podkreślono, że chodzi o dwieście rolniczych rodzin z okolic Raciborza.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wniosek o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku rolnego należy w 2024 roku złożyć w terminie od 1 do 20 stycznia.
Do 29 grudnia 2023 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych lub ASF, mogą ubiegać się o środki finansowe.
Pierwszy nabór wniosków w programie „Energia dla wsi” został wydłużony z 15 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Z uwagi na duże zainteresowanie programem, budżet pierwszego naboru został zwiększony ze 100 mln zł do 1 mld zł.
Po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się oficjalne przekazanie władzy. Nowym ministrem jest Czesław Siekierski.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o konieczności złożenia informacji przez hodowców.
Słodki pyszczek szopa pracza na zdjęciu wygląda rozczulająco. Jednak przed tym gatunkiem przestrzega Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Specjaliści wyjaśniają, że szopy to inwazyjny gatunek obcy (IGO).
Z Kamilem Chromikiem, prezesem koła pszczelarzy w Gorzycach rozmawiamy o tegorocznych zbiorach, miodzie, roślinach oraz życiu pszczół w okresie jesienno-zimowym.
Polski Związek Działkowców otrzymał karmniki, które trafią na jastrzębskie działki.