801 dzieci urodziło się w 2023 roku w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Tymczasem szpital chwali się nowym łóżkiem porodowym, dzięki któremu rodzące kobiety będą się czuły bardziej komfortowo.
Około 16% par w wieku rozrodczym boryka się z problemem niepłodności. Wynika z różnych czynników. Jednak dla części par jedynym sposobem zajścia w ciążę jest metoda in vitro. Na czym polega, kiedy jest stosowana i jak często? Na nasze pytania odpowiada specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, kierownik medyczny InviMed Katowice,...
Bezdzietne małżeństwa i pary, które pragną zostać rodzicami, będą mogły skorzystać ze śląskiego programu in vitro. Zarząd Województwa Śląskiego wyłonił wykonawcę, który będzie realizował projekt zaplanowany na lata 2023-2026. Przewiduje on wsparcie dla 615 par rocznie, jednak ze względu na to, że w 2023 roku nie został uruchomiony,...
Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań "Bezpieczna, świadoma Ja", którego celem, jak tłumaczą w resorcie, jest "wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet". O czym konkretnie mowa?
To dobra i długo wyczekiwana wiadomość dla pacjentów z Rybnika i regionu. Proces uruchamiania oddziału wewnętrznego w WSS3 w Rybniku rozpocznie się za 1,5 miesiąca. To następstwo podpisania przedwstępnej umowy z lekarzem, który będzie kierował interną.
W 2023 r. w Europejskim Regionie WHO odnotowano alarmujący wzrost zachorowań na odrę - ponad 42 200 przypadków. W wielu krajach wzrosły również wskaźniki hospitalizacji.
Walka z trądzikiem często jest długotrwałym i trudnym procesem. Tradycyjne metody leczenia nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty, dlatego coraz częściej sięgamy po nowoczesne technologie, które umożliwiają skuteczne usuwanie zmian skórnych. Jedną z nich jest laserowe leczenie trądziku, które cieszy się coraz większą popularnością.
Materiał zewnętrzny
Wyremontowany trakt porodowy i oddział neonatologiczny rybnickiego szpitala otwarto w czwartkowe przedpołudnie, 25 stycznia. Od teraz kobiety będą rodziły w komfortowych warunkach. Zobaczcie pierwsze zdjęcia chwilę po otwarciu.
Przeanalizowaliśmy zakres danych obejmujących lata 2010-2023, aby zobrazować, w którym szpitalu przychodzi na świat najwięcej dzieci. Sprawdziliśmy także, ile dzieci rodzi się przez cesarskie cięcie i jaki procent całości one stanowią. Zachęcamy do sprawdzenia danych i komentowania.
- Kiedyś czekałam z Matiskiem na terapię, podszedł do niego rówieśnik, zapytał, czy z nim zagra w kosza. Szybko zareagowałam, powiedziałam temu dziecku, że synek ma autyzm. Ten zdziwił się, że to podkreślam. - No to co? - odpowiedział i zaczęli grać. A ja patrzyłam z boku i płakałam ze wzruszenia - pisze pani Iwona, mama Mateusza.
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach zaprasza na pierwszą w tym roku akcję, która odbędzie się Rzuchowie.
Z Marcinem Hoszyckim, prezesem Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi rozmawiamy o ostatnim roku działalności, sukcesach i planach.
- Leczenie depresji to doświadczanie nieświadomych uczuć. Niekiedy jest potrzebna bardzo skrupulatna, spokojna i cierpliwa praca z opanowaniem lęku, żeby móc wreszcie uchylić drzwi i wpuścić uczucia. Można je uleczyć zmieniając sposób funkcjonowania pacjenta wynikający np. z niezdrowego stylu przywiązania - mówi Justyna Pronobis-Szczylik,...
Czym jest zaniedbanie w życiu dziecka? Zdaniem dr Teresy Jadczak-Szumiło z Polskiego Instytutu Traumy, Item – Centrum Psychologiczne, jest najcięższym rodzajem przemocy, obejmuje wszystkie sfery życia dziecka. Każdy inny rodzaj przemocy ma swój początek i koniec, czyli jest zdarzeniem. Zaniedbanie trwa ciągle.
Starosta wodzisławski, Rada ds. Osób Niepełnosprawnych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się aby wystosować pismo popierające wniosek o utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy na terenie szpitala w Rydułtowach.
Z dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żorach Joanną Kowalkowską rozmawiamy o zjawisku patostreamingu. O ich twórcach, ale także o osobach, które oglądają tego typu treści.
Kiedy pojawią się zaburzenia psychiczne, oczywistym jest, że trzeba skorzystać z pomocy specjalisty – psychiatry i psychologa. Ale do wyzdrowienia potrzebna jest większa grupa ludzi. Mówiła o tym Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, która ma w swojej dokumentacji medycznej...