Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Jastrzębski Węgiel uległ Bogdance LUK Lublin 2:3 [ZDJĘCIA] 

W trzecim meczu półfinału PlusLigi nasz zespół po wyniszczającym boju uległ 2:3 Bogdance LUK Lublin i to nasi rywale wystąpią w tegorocznym finale. Nasza drużyna zagra zaś o brązowy medal. Dziękujemy kibicom za wspaniały doping. Pierwsze...

Mistrzostwa Polski Mażoretek w Rudniku [ZDJĘCIA] 

Od 24 do 27 kwietnia trwają Mistrzostwa Polski Mażoretek. W tym roku gospodarzem imprezy jest gmina Rudnik w powiecie raciborskim. 26 kwietnia zorganizowano oficjalne otwarcie mistrzostw.

WYŚCIG, czyli gravelowe otwarcie sezonu kolarskiego w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA][WIDEO]  

26 kwietnia Kuźnia Raciborska stała się areną emocjonującego wyścigu gravelowego, otwierającego sezon kolarski w regionie. Na starcie stanęli zarówno doświadczeni zawodnicy, jak i amatorzy z całej Polski.

Kuba Więcek i orkiestra AUKSO zagrali w Carbonarium na JAZZtrzębie 2025 [ZDJĘCIA] 

W piątkowy wieczór 25 kwietnia odbył się koncert inaugurujący weekend z festiwalem JAZZtrzębie. W jastrzębskim Carbonarium wystąpił saksofonista Kuba Więcek oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. 

Dlaczego radni opozycji nie poparli projektu podwyżki za śmieci? 

Podczas czwartkowej sesji rady miejskiej radni opozycyjni do prezydenta, z klubów Koalicja Samorządowa oraz Górnicze Miasto Jastrzębie-Zdrój nie poparli jego propozycji podwyżki o 4 zł opłaty za gospodarowanie odpadami. Z czego wynikała taka decyzja?

Szkoły powiatu wodzisławskiego pożegnały abiturientów. 790 uczniów zakończyło naukę 

790 uczniów kończy dzisiaj zajęcia edukacyjne w najstarszych klasach liceów i techników szkół dla młodzieży prowadzonych przez Powiat Wodzisławski. Przed nimi egzamin maturalny. Dzisiaj placówki oświatowe zorganizowały uroczystości pożegnania...

Oto i one. Ponad 100 prac dyplomowych uczniów wodzisławskiego Liceum Plastycznego [ZDJĘCIA] 

25 kwietnia w Pałacu Dietrichsteinów odbył się wernisaż ponad 100 prac dyplomowych uczniów wodzisławskiego Liceum Sztuk Plastycznych. 

"Mimo potknięć dobiegliście tutaj". W II LO Mickiewicza absolwenci odebrali świadectwa 

150 uczniów z pięciu klas czwartych opuściło dziś mury swojego liceum w Raciborzu. Był to ich ostatni dzień pobytu w szkole w roli uczniów. - Stajecie u progu nowego życia, jesteście gotowi do podboju świata - żegnał ich w piątek 25 kwietnia...

Rafamet nadal mierzy się z "wysokim ryzykiem upadłości". Zamiast decyzji w sprawie przyszłości spółki jest przerwa. Czy ta sprawa ma drugie dno? 

Miała być decyzja w sprawie emisji akcji Rafamet o wartości 80 mln zł. Zamiast tego zarządzono przerwę w obradach nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Rafametu, która potrwa do 20 maja. Jaka przyszłość czeka spółkę z Kuźni Raciborskiej?

Ludwik Musioł

ur. 19.12.1892, zm. 28.03.1970

Urodził się 19 grudnia 1892 r. w Mikołowie, jako jedno z siedmiorga dzieci Ludwika i Albiny z domu Słupik. Uczył się w katolickiej szkole ludowej w Mikołowie, a następnie w pruskim państwowym gimnazjum w Katowicach. Ukończył je w 1911 r. i zatrudnił się w Pruskim Urzędzie Skarbowym. Szybko jednak zrezygnował z tej pracy i wstąpił do Pruskiego Seminarium Nauczycielskiego w Mysłowicach, które ukończył w 1914 r., uzyskując dyplom nauczyciela szkół podstawowych. Po wybuchu I wojny światowej trafił na front zachodni, dosłużył się stopnia kaprala i Krzyża Żelaznego II klasy. Z wojny wrócił dopiero w grudniu 1918 r. Został działaczem plebiscytowym. Podjął pracę w komisji podręczników szkolnych Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Był współzałożycielem Towarzystwa Polskich Nauczycieli na Górnym Śląsku, którego celem było wprowadzenie nauki w języku polskim do szkół na terenie objętym akcją plebiscytową oraz organizowanie kursów języka polskiego dla dorosłych, którzy mogliby zastąpić nauczycieli pruskich.

Po podziale Górnego Śląska, w części, która przypadła Polsce, tworzył zręby polskiej oświaty. Zajął się organizacją m.in. pierwszego polskiego seminarium nauczycielskiego w Pszczynie, w którym pracował do 1931 r. W latach 1926 – 1927 pełnił funkcję eksperta polskiego przy tzw. „egzaminach maurerowskich”, których zadaniem było ustalenie narodowej przynależności dzieci szkolnych werbowanych do niemieckich szkół mniejszościowych. We wrześniu 1931 r. został wizytatorem szkół powszechnych w Wydziale Oświecenia Publicznego w Katowicach, gdzie pracował do lutego 1937 r. Przeprowadził się do Katowic. Jako badacz pracował w Instytucie Śląskim, a jako nauczyciel języka niemieckiego i historii w gimnazjum w Katowicach. Wydał kilka książek o historii Śląska. Z ramienia Polskiego Związku Zachodniego, za akceptacją Musioła przywrócono około 80 tys. osobom pierwotne polskie brzmienie zniemczonych nazwisk.

Po wybuchu II wojny światowej został kilkakrotnie aresztowany przez gestapo. Zmuszony sytuacją i obawą konfiskaty swego archiwum zdecydował się na opublikowanie w czasopiśmie niemieckim artykułu „Z dziejów osadnictwa Ziemi Pszczyńskiej”. Po wojnie był za to szykanowany i oskarżany o kolaborację z Niemcami. W grudniu 1948 r. został aresztowany i oskarżony o współpracę z administracją niemiecką w czasie wojny, skazany na 6 lat więzienia. Zwolniono go w styczniu 1952 r., ale aż do stycznia 1956 r. był pozbawiony praw obywatelskich, w związku z czym pozostawał bez pracy. Był zmuszony do prowadzenia kolejnej wyprzedaży własnych zbiorów bibliotecznych. Pomocy udzielał mu w tym trudnym czasie siostrzeniec, ks. Sylwester Oszek, który zlecił opracowanie monografii historycznej swojej parafii w Syryni. Ks. Oszek pomógł mu również nawiązać kontakty z innymi proboszczami parafii górnośląskich zlecającymi mu również opracowanie podobnych pozycji historycznych, m.in. Rogowa, Gorzyc, Pszowa. Na ówczesny czas były to dzieła wyjątkowe, w wielu z nich po raz pierwszy spisano historię tych parafii i miejscowości.

W drugiej połowie 1956 r. otrzymał zatrudnienie w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Po dwóch latach przeszedł na emeryturę. Dysponując czasem mógł poświęcić się w pełni działalności naukowo-badawczej opracowując zespół materiałów historyczno-monograficznych. W rękopisach i maszynopisach pozostawił ponad 115 monografii historycznych miejscowości Górnego Śląska, około 30 prac monograficznych wydał drukiem, opublikował ponad 100 artykułów o tematyce naukowo-badawczej.

Zmarł 28 marca 1970 r. Został pochowany na cmentarzu panewnickim w Katowicach – Ligocie.

Artur Marcisz


Autor korzystał m.in. z opracowania Mariusza Dmetreckiego o Józefie Musiole.