
Czesław Burek
Wójt Gminy Lubomia
Wójt Gminy Lubomia
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już od 1 stycznia 2017 roku stara i nowa wieś w gminie Lubomia będą miały oficjalne nazwy.
- Jest wolność. Wójt nie nakaże przedsiębiorcom, by korzystali z kolei. Nie ma też możliwości, by zakazać transportu po drogach publicznych - podkreśla wójt Lubomi, Czesław Burek.
Lubomia dzieli pieniądze na sport. Premiuje kluby, które wystawiają podczas meczów zawodników z terenu gminy.
Lubomia znów stara się o miliony na budowę kanalizacji sanitarnej. Pieniądze pozwoliłyby na skanalizowanie 3/5 miejscowości.
W nowych Nieboczowach rozbłysło oświetlenie uliczne i parkowe. Po raz pierwszy nowy system został uruchomiony pod koniec stycznia, czyli dopiero po generalnym odbiorze.
Z punktu widzenia finansów żwirownie na terenie gminy Lubomia to prawdziwe dobrodziejstwo. Wpływy do budżetu z tytułu opłat eksploatacyjnych wynoszą już ponad 1,16 mln zł. Ale prócz finansowych plusów są też minusy.
Za zagospodarowanie centrum nowych Nieboczów firmy chciały o kilka lub kilkanaście milionów więcej, niż ma w budżecie gmina Lubomia. Wójt musiał więc unieważnić przetarg.
Władze gminy przymierzają się do przebudowy skrzyżowania ulic Asnyka i Nepomucena w Lubomi. Skrzyżowanie jest kłopotliwe dla kierowców, ponieważ obecny układ dróg ogranicza widoczność. - Przebudowa skrzyżowania jest na etapie projektowym, do końca marca powinno być pozwolenie na budowę - mówi zastępca wójta Lubomi, Bogdan Burek.
Projekt tężni - wraz z pozwoleniem na budowę - ma być gotowy do końca kwietnia. Wszystko po to, by prace związane z wykonaniem obiektu mogły ruszyć już jesienią przyszłego roku.
Zapowiedź spełnienia obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości budzi mieszane uczucia wśród samorządowców.
Ponad 4 miesiące władze gminy Lubomia czekały na ważne pismo z ministerstwa w sprawie nazwy dla nowej wsi. Otrzymały kilka zdań, z których niewiele wynika.
Wójt Czesław Burek zaznacza, że nie jest rzeczoznawcą, ale "na zdrowy rozum ceny powinny wzrastać". Wiąże się to z rozwojem infrastruktury w nowej wsi.
Fontanna, rynek, boiska, kompleks odnowy biologicznej, park z wyspą na jeziorze.... - lista obiektów i atrakcji, które powstaną w nowych Nieboczowach, jest imponująca. Gmina właśnie ogłosiła przetarg na wykonanie inwestycji. Jest jednak obawa, czy na wszystko wystarczy pieniędzy.
Czy samorządy z naszego regionu przejmą przeznaczone przez PKP PLK do likwidacji linie kolejowe 176 (Racibórz-Olza) i 192 (Syrynia-Pszów)?
Wedle zapowiedzi włodarzy gminy obiekt sportowy w nowej wsi nie będzie miał sobie równych w okolicy.
Jest szansa na unijne pieniądze, ale trzeba się szybciej połączyć do kanalizacji.
Premier Kopacz wysłała swoich ministrów na Śląsk. Wcześniej wysondowała na jakich problemach się skupić, bo we wtorek rząd obraduje wyjazdowo w Katowicach. Poseł Siedlaczek zaprosił na budowę Zbiornika Racibórz, bo jak twierdzi, to najważniejszy problem jego okręgu wyborczego, nierozwiązany od 100 lat.