
Czesław Burek
Wójt Gminy Lubomia
Wójt Gminy Lubomia
Życie mieszkańców Bukowa przy ul. Krzyżanowickiej jest koszmarem. Gdy jest sucho, unoszą się tumany kurzu tak, że nie można otworzyć okna. Gdy pada deszcz, toną w błocie. Do tego głębokie wyrwy w drodze i potworny hałas. Ludzie mają dość. A wszystko przez ciężarówki, które wożą materiał z pobliskich firm. - Mieszkam jak w...
– Nagle ktoś zadzwonił do drzwi. Utworzyłam i usłyszałam dramatyczne słowa: „niech pani ucieka, bo dach się pali” – Gabriela Barańska z Lubomi wspomina groźny pożar, w którym jej rodzina straciła dobytek życia. Jednak najbardziej zapamięta to, co było potem – ogromną pomoc i życzliwość lokalnej społeczności.
Długo wyczekiwane nowe przedszkole w Nieboczowach dla prawie 60 dzieci wkrótce zostanie otwarte. A wraz z nim doskonale wyposażona kuchnia. Stąd pomysł, by wozić z niej posiłki również przedszkolakom w Syryni.
Wiosną mają ruszyć pierwsze roboty związane z budową kanalizacji w Lubomi. Kluczowa dla całej inwestycji będzie budowa rurociągu i sieci kanałów pomiędzy Brzeziem a Grabówką.
Nowe parkingi przy przedszkolach
Nowy stadion w Nieboczowach znów pod lupą specjalistów. Najpierw przyjechał wysłannik FIFA, teraz przedstawiciele Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach. Ci ostatni sprawdzali otoczenie boiska. Jak wypadły Nieboczowy?
Wyklarowała się sytuacja z opłatą śmieciową w gminie Lubomia. Stawka nie wyniesie ostatecznie 18 zł, ale i tak będzie wysoka.
Ceny odbioru odpadów komunalnych rosną w zastraszającym tempie. Władze miast i gmin zastanawiają się, jak temu przeciwdziałać. Jest kilka pomysłów.
Gmina Lubomia ogłosiła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Obowiązująca do tej pory umowa na wywóz śmieci dobiegała końca, więc kolejny wybór przedsiębiorcy był koniecznością. Zgodnie z warunkami przetargu nowa umowa miała obowiązywać przez 12 miesięcy, od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.
Nie wiadomo co dalej z ulicą Rogozina w Syryni i Radlinie. IPN stwierdził, że nie trzeba zmieniać nazwy, ale wojewoda nalega na zmianę i... chce prosić IPN o opinię. O co w tym wszystkim chodzi?
Zgodnie z zapowiedziami budynek remizy, ośrodek sportu, rynek, wyspa i inne obiekty w Nieboczowach miały być gotowe do końca roku. Wszystko wskazuje, że nic z tego.
Gmina Lubomia znalazła się w czołówce rankingu wydatków inwestycyjnych. Pokonała m.in. Warszawę i Gdańsk. A jak poradziły sobie pozostałe miasta i gminy powiatu wodzisławskiego?
– Było to wielkie przeżycie – tak przed 50-laty opisano w kronice uroczystość otwarcia szkoły w Lubomi. Teraz, z okazji okrągłego jubileuszu, szkolna społeczność dołożyła wszelkich starań, by i to wydarzenie zapadło w pamięć.
Prof. Jan Ballarin odebrał tytuł honorowego obywatela gminy Lubomia. - Zawsze byłem, jestem i będę syrynikiem - powiedział wybitny muzyk i pedagog.
Symboliczna uroczystość w Nieboczowach. Wmurowano kamień węgielny pod powstające budynki. A wraz z nim pamiątki związane ze starą wsią.
To już pewne, w Grabówce stanie platforma widokowa.
Władze gminy uznały, że najwyższy czas na przebudowę parku w Lubomi, wzbogacenie go o nowe zabawki dla dzieci, budowę nowych miejsc postojowych i chodnika. Udało się nawet zdobyć dofinansowanie na ten cel. Przygotowano kosztorys. Całość miała kosztować do 400 tys. zł.