Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zgłoś komentarz do moderacji

Następujący komentarz zostanie przekazany do moderacji:

Na zdjęciu widzę nazwę wsi "Lubowitz", pozostałe to będą pewnie: Gregorowitz, Bresnitz, Schonowitz i tak dalej. Na pierwszy rzut oka widać, że to starogermańskie nazwy świadczące o niemieckim rodowodzie tych ziem :) Te nazwy są tak germańskie, że kiedy NSDP doszło do władzy to zaczęli je przerabiać kolejno: Bresnitz na Eichendorffmūhl, Gregorowitz na Gregorsdorf, a Schonowitz na Schondorf. Nikt nie zaprzeczy, że przez kawał historii były tutaj obecne twory państwowe, które reprezentowały kulturę germańską. Nie ma co z tym dyskutować ale też każdy kto zajmuje się historią języka, a w tym przypadku etymologią nazw miejscowości nie podda w wątpliwość, że nazwy wsi, w których żyjemy są słowiańskie. Na przestrzeni lat zostały zgermanizowane, a po II Wojnie Światowej zostały spolonizowane. Tylko, że dla Polaków nazwa Łubowice czy Grzegorzowice brzmi o wiele bardziej swojsko niż dla Niemców Lubowitz czy Gregorowitz (stąd zmiana nazwy miejscowości za czasów Hitlera). Po co wracać do tych form, które są pokryte... z braku lepszego określenia nazwijmy to "germańskim filtrem językowym" Polski jako język słowiański o wiele łatwiej, naturalniej potrafi przysposobić te nazwy. Jak ktoś czuje się Niemcem to jego prawo ale po co "cudować" z tymi podwójnymi tabliczkami? Jak będzie podwójna nazwa miejscowości to Niemcy nam coś dołożą do naszych bieżących potrzeb, np. do remontów dróg czy budowy ścieżek rowerowych? Czy tylko postawią kolejne "Oberschlesisches Zentrum für Kultur und Begegnungen Eichendorff"? Bo ten język niemiecki w szkołach to płacimy z kasy polskiego podatnika. I znów, nie mam nic przeciwko nauce języka, to bardzo dobrze, że jest możliwość nauki ale dobrze wiemy, że te deklaracje przynależności do mniejszości niemieckiej są w dużej mierze sztuczne, a Gminy łatają sobie tymi subwencjami na język niemiecki dziurę budżetową w oświacie. Czy tak to powinno wyglądać?
Napisany przez ~krziżanowik, 12.03.2025 12:32
W powodzie zgłoszenia wpisz jak najwięcej informacji. Możesz pozostawić do siebie numer kontaktowy.

Wysyłając zgłoszenie, zgadzasz się z postanowieniam regulaminu dotyczącymi zbierania, przechowywania oraz przetwarzania danych.
Twoje zgłoszenie zostaje wysłane z adresu IP: 3.14.144.240 / ec2-3-14-144-240.us-east-2.compute.amazonaws.com
Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)