OSP Gamów świętuje 100 lat. To wielkie święto tych, którzy przez lata służyli drugiemu człowiekowi [ZDJĘCIA, WIDEO]
Ochotnicza Straż Pożarna w Gamowie obchodzi 100-lecie istnienia. Założona w 1925 roku, tuż po jednostce w Rudniku, jest drugą strażą w gminie. Przez stulecie działalności stała się symbolem łączności pokoleń mieszkańców, którzy przez lata, w duchu odpowiedzialności i wspólnoty, dbali o nieprzerwaną służbę. – „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – te słowa towarzyszą nam od samego początku i niech wciąż będą drogowskazem dla kolejnych lat działalności – mówił prezes OSP Gamów, Łukasz Komorek, podczas obchodów jubileuszu.
![OSP Gamów świętuje 100 lat. To wielkie święto tych, którzy przez lata służyli drugiemu człowiekowi [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen-wm/2025/05/10/240119_1746895315_35130900.webp)
OSP Gamów świętuje stulecie
Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gamowie rozpoczął się 10 maja uroczystą mszą świętą. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali pod strażnicę, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. W programie nie zabrakło przemówień, wręczenia odznaczeń oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy wmurowanej przy remizie. Podczas uroczystości przypomniano historię jednostki, która powstała w 1925 roku z inicjatywy ówczesnego sołtysa Józefa Modlicha. Pierwszym prezesem został Jan Czekała. Początkowe wyposażenie strażaków ograniczało się wówczas do ręcznej sikawki, beczek, wiader i toporów.
Na przestrzeni lat OSP Gamów systematycznie się rozwijała – wzbogacała wyposażenie i pojazdy, a jej członkowie aktywnie uczestniczyli w życiu wsi i zawodach pożarniczych. Wśród ważniejszych wydarzeń: budowa remizy w latach 60., zwycięstwo w zawodach wojewódzkich w 1950 roku oraz budowa suszarni wężowej w 2007. W 2014 roku jednostka zakupiła nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki Iveco, który poświęcono rok później, podczas obchodów 90-lecia.
Dziś OSP Gamów to aktywna jednostka z nowoczesnym wyposażeniem i zespołami we wszystkich kategoriach wiekowych – od drużyn męskich i żeńskich po dziecięce. Kieruje nią zarząd z prezesem Łukaszem Komorkiem na czele. W jego skład wchodzą także: naczelnik Bernard Kampik, zastępca naczelnik Martin Pendziałek, skarbnik Anita Pendziałek, sekretarz Mateusz Pieruszka, gospodarz Grzegorz Holeczek, kronikarz Karina Waleczko oraz członkowie Marek Strzeduła i Marcin Neukirch.
Jarosław Ceglarek o tradycji i przyszłości OSP Gamów
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, st. bryg. Jarosław Ceglarek, składając gratulacje z okazji jubileuszu, podkreślił wyjątkowy charakter uroczystości: – To wielkie święto tych, którzy zawsze kierowali się najświetniejszymi ideami służby drugiemu człowiekowi – niesienia pomocy osobom poszkodowanym w pożarach, miejscowych zagrożeniach i klęskach żywiołowych, ratując życie i mienie. Ale też przez wiele lat pielęgnowali piękne tradycje – pożarnicze, rodzinne i narodowe. Chylę czoła waszym poprzednikom, bo to dzięki nim dziś możemy wspólnie świętować stulecie jednostki.
Zwracając się do młodszych druhów, komendant wyraził uznanie i nadzieję na przyszłość: – Patrząc na waszą młodzież, nie boję się o kolejne jubileusze tej jednostki. Dbajcie o dobro służenia drugiemu człowiekowi i podtrzymujcie tradycje pożarnicze. Dzięki wam ta mała ojczyzna nie zginie, a my nie będziemy się bać o naszą wielką ojczyznę – Polskę.
Piotr Rybka: Zaszczyt być częścią tej drużyny
Wójt Gminy Rudnik, Piotr Rybka, ze wzruszeniem podkreślił, że od 15 lat sam jest członkiem OSP w Gamowie: – To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę należeć do tej strażackiej drużyny. Cieszę się niezmiernie, że jestem jej częścią już od piętnastu lat.
W swoim przemówieniu złożył gratulacje i wyraził uznanie dla codziennej pracy druhów: – Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują, bez względu na własne bezpieczeństwo – to działania wpisane w strażacką służbę. Życzę, by ta trudna i odpowiedzialna misja była dla was źródłem osobistej satysfakcji oraz powodem do dumy.
Stefan Kaptur przypomniał o wyjątkowym pojeździe i tradycjach jednostki
Stefan Kaptur, wiceprezes oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, przypomniał wagę jubileuszu: – Jubileusz stu lat każdej jednostki OSP to wielkie wydarzenie. Pamiętam, jak dziesięć lat temu, tu, na tym samym placu, obchodziliśmy 90-lecie waszej straży. Uroczystość połączona była z przekazaniem pierwszego nowego wozu bojowego.
Wspominał także poprzedni pojazd, wyjątkowy w skali regionu: – Ten, który wcześniej mieliście, był jedyny w swoim rodzaju – składany z trzech pojazdów, ale z pełnym certyfikatem uprawniającym do poruszania się po drogach publicznych. To nie był tylko pojazd "do pokazania", to był pełnoprawny wóz ratowniczy. Za to należy się ogromne uznanie.
Podkreślił również wkład jednostki w rozwój młodzieżowych struktur pożarniczych: – Macie dziś dwa wozy bojowe, a wasze drużyny – młodzieżowa i dziecięca – są powodem do dumy nie tylko dla Gamowa, ale całego powiatu. Wasza drużyna dziecięca była jedną z pierwszych w powiecie raciborskim. Nie zapomnę pięknego pokazu, który przygotowaliście podczas zawodów powiatowych – naprawdę wielka rzecz.
Bogusław Stec o historii i poświęceniu strażaków z Gamowa
Bogusław Stec, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rudniku, oraz komendant gminny Marian Plura również gratulowali jubileuszu, kierując słowa wdzięczności i uznania: – Sto lat działalności to historia kilku pokoleń ochotników, ich uczestnictwa i poświęcenia w pielęgnowaniu tradycji oraz w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Przez ten cały czas stoicie na straży bezpieczeństwa mieszkańców Gamowa, gminy Rudnik, a także całego powiatu raciborskiego. – Dziękuję wam za wytrwałość, za waszą wzorową postawę oraz każdy dzień tej trudnej i odpowiedzialnej służby drugiemu człowiekowi – podkreślił Stec.
Ludzie

Radny Gminy Rudnik, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Rudniku

Wójt Gminy Rudnik.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych raciborskich strażaków ostatnich dekad