Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ekowystawa 2025 w Pietrowicach Wielkich. Na konferencji mowiono mówiono o odwadze i technologii, która się opłaca[ZDJĘCIA]

TEKST AKTUALIZOWANY

10 maja rozpoczęła się 20. Ekowystawa w Pietrowicach Wielkich. Oprócz części wystawienniczej, w ramach wydarzenia zorganizowano również konferencję merytoryczną, poświęconom zagadnieniom związanych z termomodernizacją budynków. Konferencja jeszcze trwa, artykuł będzie aktualizowany. Jednocześnie zapraszamy na część wystawienniczą (dom, ogród, budownictwo, systemy grzewcze, odnawialne źródła energii, wnętrza) oraz biesiadę śląską.

Ekowystawa 2025 w Pietrowicach Wielkich. Na konferencji mowiono mówiono o odwadze i technologii, która się opłaca[ZDJĘCIA]
Konferencja podczas 20. Ekowystawy w Pietrowicach Wielkich, 10.05.2025 r.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Małe rzeczy budują lepszy świat jutra

Odpowiedzialność za przyszłość, za to, co nas otacza, czułość na ekologię, chęć niesienia pomocy i działania, aby przekazać kolejnym pokoleniom świat w stanie przynajmniej niepogorszonym, a może i lepszym - to wszystko przyświeca organizatorom oraz uczestnikom 20. Ekowystawy w Pietrowicach Wielkich. Mówił o tym Adam Wajda, wójt Pietrowic Wielkich, podczas otwarcia wydarzenia 10 maja 2025 r.

Adam Wajda podkreślił, że odpowiedzialność za jutro rozpoczyna się dzisiaj - począwszy od małych kroków, jak np. posadzenia drzewa, po większe przedsięwzięcia, jak modernizacja źródła ogrzewania.

Ekologia budżetów domowych

Posłanka Gabriela Lenartowicz uczestniczy w Ekowystawie od pierwszej edycji. Podczas otwarcia wydarzenia wyraziła radość, że rola WFOŚiGW w Katowicach, którego kiedyś była prezesem, jako propagatora wiedzy na temat technologii oraz dysponenta źródeł finansowania tych przedsięwzięć, jest kontynuowana. Przypomniała, że ludzie są częścią przyrody i powinni starać się, aby świat pozostawał dobry. Właśnie temu dobru służą przedsięwzięcia proekologiczne. - Nowe technologie oszczędzają nie tylko przyrodę, nie tylko klimat, ale i nasze budżety - dodała G. Lenartowicz.

To wymagało odwagi

Starosta Grzegorz Swoboda powiedział, że dziś ekologia budzi nie tylko pozytywne, ale i negatywne skojarzenia, związane z takimi hasłami jak "Fit for 55" czy "Zielony Ład". Dlatego tym ważniejszy jest powrót Ekowystawy do kalendarza imprez w regionie, jako przedsięwzięcia wspierającego lokalnych przedsiębiorców, propagującego wiedzę o nowych rozwiązaniach technologicznych oraz źródłach ich finansowania.

W podobnym tonie wypowiedział się Arkadiusz Gruchot, prezes Wydawnictwa Nowiny, które jest współorganizatorem 20. Ekowystawy. Zwrócił uwagę, że nie brakowało głosów, że Ekowystawa to już przeszłość, że to się nie uda. - Wójt Adam Wajda nie poddał się defetystycznemu myśleniu. Zaufał też nam, jako współorganizatorowi - powiedział A. Gruchot, a na koniec polecił... trzymanie kciuków za dobrą pogodę, albowiem nawet najlepsze wydarzenie w plenerze nie może się powieść, jeśli odbywa się w strugach deszczu.


Relację na żywo z Ekowystawy można śledzić na tutaj:

https://raciborz24.pl/kamera/ekowystawa


Pięć miliardów złotych do wzięcia

Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, wspomniał, że wiele lat temu uczestniczył w Ekowystawie. - Pamiętam tłumy ludzi, wystawców, którzy pokazywali nowe technologie, nowe inicjatywy. To jest bardzo cenne - powiedział i podkreślił, że WFOŚiGW od ponad 30 lat finansuje zielone inwestycje. Aktualnie WFOŚiGW w Katowicach dysponuje 5 mld zł na transformację energetyczną, adaptację do zmian klimatu, edukację ekologiczną, ochronę przyrody, zapobieganie klęskom żywiołowym.

Ponadto w otwarciu Ekowystawy wzięli udział Bronisław Karasek, radny wojewódzki, a także dziennikarka Maja Popielarska, znana z programu "Maja w ogrodzie". - Czułość, bioróżnorodność, przyroda - takie inicjatywy jak Ekowystawa są potwierdzeniem, że potrzebujemy zmian, potrzebujemy zdobywania wiedzy na temat tego, co robić, aby świat był bezpieczniejszy dla nas i lepiej funkcjonował - powiedziała Maja Popielarska.

Audyt energetyczny i świadectwo energetyczne. Czym się różnią?

Następnie rozpoczęła się konferencja, która odbywa się równolegle do części wystawienniczej Ekowystawy. Pierwsza głos zabrała Wioletta Dobras, ekspertka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pani Wioletta mówiła m.in. o audycie energetycznym, którego przeprowadzenie jest wymagane w nowej wersji programu Czyste powietrze. Czy to kolejny kaprys, wymysł? - To dokument niezbędny, od którego powinniśmy rozpocząć każdą inwestycję związaną z termomodernizacją - powiedziała Wioletta Dobras.

Audyt energetyczny określa zakres inwestycji, parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a także wskazuje optymalne rozwiązania z punktu widzenia kosztów realizacji i oszczędności energii. Audytor przeprowadzi odpowiednie badanie, rozeznanie, aby określić faktyczne potrzeby budynku. Audyt przeprowadza się również po to, żeby podejmowane przez nas działania przyniosły realną korzyść, odpowiedziały na pytanie o czas zwrotu inwestycji. Tak naprawdę wymiana źródła ogrzewania powinna być ostatnim etapem całego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a poprzedza ją m.in.: wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, termomodernizacja ścian zewnętrznych oraz dachu lub stropodachu, montaż zaworów termostatycznych, montaż systemu wentylacyjnego. Audyt energetyczny powinien być wykonany przez fachowca, który widnieje na liście audytorów energetycznych.

Audyt to nie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Świadectwo określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Świadectwo jest również konieczne do przedstawienia po wykonaniu termomodernizacji w ramach programu "Czyste powietrze". Świadectwo potwierdza, czy to, co zostało wskazane w audycie energetycznym, zostało wykonane. Jest więc swego rodzaju zabezpieczeniem również dla inwestorów.

Przystępując do termomodernizacji budynku warto zapoznać się również z tzw. listą ZUM - zielonych urządzeń i materiałów, które spełniają wymagania technologiczne.

Wioletta Dobras opowiedziała również o programach: Moja farma wiatrowa, Moje ciepło, Mój prąd, Czyste powietrze, a także uldze termomodernizacyjnej.

Otwarcie 20. Ekowystawy w Pietrowicach Wielkich. Od lewej: wicewójt Pietrowic Wielkich Artur Herud, wójt Adam Wajda, prezes WFOŚiGW w Katowicach Mateusz Pindel, posłanka Gabriela Lenartowicz, radny wojewódzki Bronisław Karasek, starosta Grzegorz Swoboda, przewodnicząca rady gminy Pietrowice Wielkie Grażyna Podleśny, prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot
Otwarcie 20. Ekowystawy w Pietrowicach Wielkich. Od lewej: wicewójt Pietrowic Wielkich Artur Herud, wójt Adam Wajda, prezes WFOŚiGW w Katowicach Mateusz Pindel, posłanka Gabriela Lenartowicz, radny wojewódzki Bronisław Karasek, starosta Grzegorz Swoboda, przewodnicząca rady gminy Pietrowice Wielkie Grażyna Podleśny, prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot

Domy pasywne i rekuperacja. Co to takiego?

Tematykę strat ciepła oraz domów pasywnych przybliżył uczestnikom konferencji dr inż. arch. Jarosław Figaszewski z Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Naukowiec opowiedział o stratach ciepła w budynkach mieszkalnych. 30% strat ciepła generuje niewłaściwy dobór okien, 10-15% strat przypada na dach, 27-32% strat ciepła jest związana z wentylacją, 18-32% ciepła ucieka przez ściany, a 3-6% strat ciepła przypada na podłogę.

Dr Jarosław Figaszewski omówił, jak w ciągu ostatnich 40 lat zmienił się sezonowy wskaźnik zapotrzebowania na ciepło. Przed 1988 roku wynosił on 470 kWh na 1m2 budynku, a w kolejnych latach sukcesywnie się zmniejszał. Obecnie wynosi 65 kWh na 1m2 dla budownictwa wielorodzinnego i 70 kWh na 1m2 w ciągu roku. Jeszcze kilka lat temu były to charakterystyki właściwe dla budownictwa energooszczędnego, które obecnie stało się standardem. Natomiast w przypadku domów pasywnych wskaźnik zapotrzebowania na ciepło wynosi maksymalnie 15 kWh na 1m2 w ciągu roku. Z czego to wynika?

Odpowiedzi należy szukać w definicji budynków pasywnych. Budynki pasywne to takie budynki, w których komfort mikroklimatu wewnętrznego jest utrzymany bez używania aktywnego systemu ogrzewania. Osiąga się to m.in.: poprzez zwartą bryłę budynku, czy wprowadzenie systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Decydujące znaczenie ma również dyscyplina projektowa i rzetelność wykonania. Często popełnianym błędem jest np. osadzanie okna w murze, a nie w warstwie termomodernizacyjnej, co powoduje straty ciepła. Takich niuansów jest wiele.

O rekuperacji jako sposobie na zdrowy dom i oszczędność energii opowiedziała Magdalena Skórska z firmy Pro-Vent. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia nie tylko zdrowie, wolne od alergenów powietrze, ale również przekłada się na mniejsze rachunki.

Rekuperacja to proces, w którego trakcie z usuwanego na zewnątrz powietrza odzyskiwana jest energia, która następnie jest przekazywana do powietrza nawiewanego do środka. To sprawia, że powietrze, które dopływa do budynku, nie jest zimne. Sprawność urządzeń rekuperacyjnych wynosi około 90%. Rekuperacja pozwala ograniczyć straty cieplne w budynku. Rozwiązanie to jest stosowane również w budynkach pasywnych.

Kolejnym prelegentem był Jarosław Sudra z firmy Graf. Fachowiec przybliżył uczestnikom konferencji tematykę zagospodarowania wody deszczowej w gospodarstwie domowym. Przedstawił rozmaite systemy, zbiorniki, rodzaje pomp itd. Prelegent zwrócił uwagę, że woda deszczowa jest miękka i ciepła, a przez to jest lepsza dla roślin niż np. woda ze studni głębinowej, która dodatkowo może charakteryzować się dużą zawartością żelaza. Zmagazynowaną wodę deszczową można wykorzystać nie tylko do podlewania roślin, ale również w domu, np. w toalecie.

Maja Popielarska i ogród przyjazny środowisku

Maja Popielarska, znana z programu "Maja w ogrodzie", powiedziała, że ogród jest nie tylko przedłużeniem naszego domu, ale również częścią ekosystemu przyrodniczego. - Ogród ma być piękny, ogród ma być użytkowy, ale ma być również częścią życia przyrodniczego - przekonywała słuchaczy.

Piękny ogród to taki ogród, w którym jest miejsce dla drzew, krzewów i bylin, stanowiący jednocześnie miejsce ukrycia oraz stołówkę dla zwierząt, które się w nim pojawią.

Prelegentka zachęcała słuchaczy, aby aranżując ogród, szanowali to, co zastali na miejscu, wkomponowali weń każdy krzew i drzewo.

Maja Popielarska zwróciła uwagę również na rośliny inwazyjne, których powinniśmy unikać, zalicza się do nich m.in. rdestowiec japoński oraz czerwony dąb.

Maja Popielarska opowiedziała słuchaczom, jak sprawić, by ogród cechował się bioróżnorodnością
Maja Popielarska opowiedziała słuchaczom, jak sprawić, by ogród cechował się bioróżnorodnością

Organizatorem XX Ekowystawy jest Gmina Pietrowice Wielkie i Wydawnictwo Nowiny pod Patronatem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Patronami medialnymi Ekowystawy są wszystkie media Wydawnictwa Nowiny (6 gazet, 4 portale i media społecznościowe), Radio Vanessa FM, Radio Park, Raciborska Telewizja Kablowa i telewizja TVS.

Tutaj zapiszesz się również na wydarzenie na Facebook

https://fb.me/e/1YSLqbq2s 


Szczegółowy program XX EKOWYSTAWY

SOBOTA – 10.05.2025r.

  • 10.00 Otwarcie pawilonów wystawowych
  • 10.00 Rozpoczęcie konferencji  - wstęp wolny
  • 14.00 Przeglądy zespołów szkolno-przedszkolnych I cześć
  • 15.00 Prezentacja wystawców
  • 16.00 – 20.00 WIELKA BIESIADA PIETROWICKA z udziałem wykonawców śląskiej sceny muzycznej: Tomek CORAL show, Leszek i Monika Filec, Golden Mix, Brygida i Robert Łukowscy
  • 18.00 Zamknięcie pawilonów wystawowych

NIEDZIELA – 11.05.2025r.

  • 10.00 Otwarcie pawilonów wystawowych
  • 13.00 Prezentacja wystawców
  • 13.30 Przeglądy zespołów szkolno-przedszkolnych
  • 14.30 Wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego/ekologicznego
  • 15.00 Wręczenie statuetek dla wystawców
  • 15.15 Animacyjny program dla dzieci
  • 16.00 Koncert zespołu Edyta Fischer
  • 17.00 Koncert - Kapela Górole
  • 18.00 Koncert zespołu Jacek Silski
  • 18.00 Zamknięcie pawilonów wystawowych
  • 19.30 Koncert zespołu Mariusz Kalaga
  • 20.30 Gwiazda Wieczoru – ENEJ
  • 21.30 Pokaz sztucznych ogni

Jak na każdej Ekowystawie, tak i na 20. edycji nie zabraknie gwiazdy telewizyjnej. Tym razem będzie to Maja Popielarska, znana z programów popularyzujących pielęgnowanie ogrodów – tych przydomowych, ale i tych balkonowych. Popielarska – przez długie lata twarz TVN i TVN Style – wystąpi z prelekcją na konferencji towarzyszącej Ekowystawie, organizowanej w sali w budynku Centrum Społeczno-Kulturalnego.

Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie grupa Enej, a jej występ poprzedzi sobotnio-niedzielna biesiada śląskiej muzyki. Wystąpią m.in.: Tomek CORAL show, Leszek i Monika Filec, Golden Mix , Brygida i Robert Łukowscy, Edyta Fischer, Kapela Górole, Jacek Silski i Mariusz Kalaga. Imprezę zwieńczy niedzielny pokaz sztucznych ogni.

W rolę konferansjerów XX Ekowystawy wcielą się znani i doświadczeni w prowadzeniu wydarzeń Piotr Bajak oraz pani sołtys Pietrowic Wielkich, Ewa Okrent.

W ramach akcji edukacyjnych będą rozdawane sadzonki drzew i budki lęgowe dla ptaków. Organizatorzy przygotowali również strefę zabaw dla dzieci, jakiej dotąd w okolicy nie było. Dla gości przygotowano również 800 miejsc parkingowych usytuowanych możliwie najbliżej terenu Ekowystawy.

Dlaczego warto odwiedzić XX Ekowystawę?

  • Odkryj ekologiczne rozwiązania – Zapoznaj się z nowoczesnymi produktami i usługami, które są przyjazne dla środowiska, takie jak ekologiczne systemy grzewcze, odnawialne źródła energii, zielone technologie w budownictwie, innowacyjne urządzenia ogrodowe i wiele więcej!
  • Zainspiruj się do zmiany – Na targach znajdziesz inspiracje do stworzenia zielonego ogrodu czy energooszczędnego domu. Dowiesz się, jak poprawić jakość życia, jednocześnie dbając o naszą planetę.
  • Spotkaj ekspertów – Będziesz miał okazję spotkać ekspertów w dziedzinie ekologii, budownictwa, ogrodnictwa i technologii, którzy odpowiedzą na Twoje pytania, doradzą najlepsze rozwiązania i zaprezentują najnowsze produkty.
  • Wielki wybór – 100 firm z różnych branż zaprezentuje swoje produkty i usługi. Od ekologicznych kotłów, przez narzędzia ogrodowe, aż po designerskie meble – znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by żyć bardziej ekologicznie.
  • Rodzinne wydarzenie – Targi to także doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną. Czekają na Was strefa gastronomiczna, atrakcje dla dzieci, biesiada śląska i koncerty muzycznych gwiazd – świetna zabawa w ekologicznym stylu!

Przyjdź zainspiruj się i odkryj, jak łatwo możesz wprowadzić ekologię do swojego życia. Świętuj z nami wyjątkowy jubileusz 20 lat z ekologią. Do zobaczenia w Pietrowicach Wielkich!

Organizatorem XX Ekowystawy jest Gmina Pietrowice Wielkie i Wydawnictwo Nowiny pod Patronatem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Patronami medialnymi Ekowystawy są wszystkie media Wydawnictwa Nowiny (6 gazet, 4 portale i media społecznościowe), Radio Vanessa FM, Radio Park, Raciborska Telewizja Kablowa i telewizja TVS.

Tutaj zapiszesz się również na wydarzenie na Facebook

https://fb.me/e/1YSLqbq2s 

495202640_1115857040574833_5225766988577425367_n.jpg
495202640_1115857040574833_5225766988577425367_n.jpg

Więcej o XX Ekowystawie:

Ludzie

Adam Wajda

Wójt Gminy Pietrowice Wielkie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jonasz (37.109. * .40) 10.05.2025 19:30

Gdzie ta wystawa eko , bo na razie widzę 60 tych samych krawatów. Po co to komu ?