Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

To (nie) jest skansen... a może jednak? W Chorzowie powstaje Skarbiec Dziedzictwa

W Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie rusza budowa nowoczesnego kompleksu „Skarbiec Dziedzictwa” – długo oczekiwanej inwestycji współfinansowanej z Funduszy UE w ramach programu Fundusze dla Śląskiego 2021–2027. Projekt o wartości ponad 42 mln zł zakłada stworzenie nowoczesnych przestrzeni magazynowych, edukacyjnych i konserwatorskich, które uzupełnią ofertę muzeum plenerowego.

To (nie) jest skansen... a może jednak? W Chorzowie powstaje Skarbiec Dziedzictwa
Joanna Bojczuk otrzymała jubieluszowy plakat od dyrektor MGPE w Chorzowie Pauliny Cius-Górskiej
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Skarbiec Dziedzictwa” będzie miejscem przechowywania i udostępniania ponad 6000 artefaktów, a także przestrzenią spotkań z dawnym rzemiosłem, tradycją i historią regionu. Powstanie tu magazyn studyjny, sale warsztatowe, przestrzeń dla mistrzów rzemiosła oraz zrewitalizowany młyn wodny z systemem pokazowym. Inwestycja odpowiada na pilne potrzeby muzeum w zakresie infrastruktury oraz ułatwi integrację społeczną i rozwój oferty turystyki kulturowej.

- Województwo Śląskie to region niezwykle różnorodny-kulturowo, historycznie, językowo. Miejsce, w którym spotykają się tradycje śląskie, zagłębiowskie i góralskie. I właśnie dlatego powstanie Skarbca Dziedzictwa ma dla nas szczególne znaczenie. To nie będzie tylko kolejny budynek, ale przestrzeń, która stanie się wspólnym domem dla tej różnorodności. Miejscem, gdzie każdy mieszkaniec regionu - niezależnie od swojego pochodzenia – odnajdzie coś znajomego, bliskiego, a przy tym pozna historie sąsiadów, ich zwyczaje i wartości – mówi Joanna Bojczuk, Członek Zarządu Województwa Śląskiego. - Wierzymy, że dziedzictwo kulturowe najlepiej rozumie się wtedy, gdy można go dotknąć, przeżyć czy współtworzyć Skarbiec Dziedzictwa będzie właśnie takim miejscem - otwartym, żywym, inspirującym - dodaje.

Nowa przestrzeń stanie się symbolem różnorodności kulturowej województwa śląskiego – niezależnie od pochodzenia każdy znajdzie tu coś znajomego, bliskiego i inspirującego. Jak podkreśla dyrekcja MGPE, projekt wpisuje się w ideę muzeum uczestniczącego – łączącego funkcje edukacyjne, dokumentacyjne i społeczne.

- Tworzenie zróżnicowanej oferty kulturalnej dotyczącej czasu wolnego to jeden z celów, jakie stawiamy sobie w ramach rozwoju turystyki w regionie. Powstanie Skarbca Dziedzictwa realnie wpłynie na zwiększenie atrakcyjności Województwa Śląskiego – nie tylko jako miejsca odwiedzin, ale też życia i pracy - podkreśla Joanna Bojczuk.

- Nowa inwestycja pozwoli na uniezależnienie się od czynników atmosferycznych i choć to muzealna ostateczność – także na dywersyfikację działalności w ramach tzw. turystyki czasu wolnego, biznesowej czy oferty dla przemysłów kreatywnych. Skarbiec Dziedzictwa wpisuje się w idee od lat przypisywane muzeom typu skansenowskiego. Skanseny ze względu na swoją specyfikę, ekspozycję na powietrzu, dużą powierzchnię, tereny zielone, możliwość organizacji imprez plenerowych mają znacznie większą siłę przyciągania niż tradycyjne muzea – podsumowuje dyrektor MGPE w Chorzowie Paulina Cius-Górska.

Jubileusz 50-lecia MGPE – „To (nie) jest skansen”

W 2025 roku Muzeum obchodzi 50-lecie działalności. Kulminacją obchodów będzie wystawa jubileuszowa pt. „To (nie) jest skansen”, która ukaże historię, rozwój i znaczenie muzeum we współczesnym świecie. Ekspozycja podkreśli rolę tradycji, wspólnoty i różnorodności dziedzictwa w budowaniu tożsamości regionu.

Wystawie towarzyszyć będzie wydarzenie „Rzemiosło i Rękodzieło – 50 warsztatów i pokazów”, zaplanowane na 25 maja. Goście będą mogli zobaczyć dawne zawody „na żywo” – m.in. garncarstwo, kowalstwo, szycie, pszczelarstwo czy czerpanie papieru – a także unikalny pokaz pracy zabytkowego wiatraka z Grzawy.

Dodatkowe atrakcje jubileuszowe:

  • Konkurs na laurkę dla muzeum – „Na pamiątkę, z wyrazami sympatii”
  • Konkurs na nową nazwę skansenu – „Jeśli nie skansen, to co?”
  • Wspólne wyszywanie „Gigamakatki”
  • Publikacja jubileuszowa „Spacerem przez czas” autorstwa Krzysztofa Bulla
  • Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „To (nie) jest skansen!”, która odbędzie się w dniach 8–10 października 2025 r. i stanie się platformą dyskusji o przyszłości muzeów plenerowych w Polsce.

Więcej informacji oraz harmonogram wydarzeń: www.muzeumgpe-chorzow.pl


Sfinansowano ze środków budżetu Województwa Śląskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].