O czym powinna pamiętać biegająca kobieta?
Bieganie to wyjątkowo sprawiedliwy i dostępny sport. Nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego osprzętu, intensywność treningu możemy łatwo dostosować do własnych możliwości, a wiek niemal nie gra roli. Nadal jednak sport ten uprawia więcej mężczyzn – w Polsce stanowią oni ponad 60% wszystkich biegaczy. Tymczasem jest to aktywność idealna również dla pań. Regularny trening nie tylko spala nadmiar tkanki tłuszczowej i pozwala zapanować nad niesforną oponką, ale przede wszystkim poprawia kondycję, wzmacnia układ immunologiczny, zwiększa wydolność serca i płuc, reguluje metabolizm, jak również wspiera równowagę emocjonalną. Lista korzyści jest oczywiście znacznie dłuższa, ale skoro czytasz ten tekst, to prawdopodobnie większość z nich jest Ci znana. Planujesz dołączenie do społeczności biegaczek? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać.

Odzież dopasowana do płci
W sklepach odzieżowych coraz częściej pojawiają się ciuchy o kroju unisex, odpowiednie tak dla mężczyzn, jak i dla kobiet. W przypadku ubrań sportowych nadal jednak obowiązuje podział ze względu na płeć biologiczną – i lepiej się go trzymać.
Stroje do biegania damskie są wyprofilowane zgodnie z naszą budową anatomiczną. Posiadają wzmocnienia w tych miejscach, które są szczególnie wrażliwe na otarcia czy przewianie oraz siateczki tam, gdzie pocimy się intensywniej niż mężczyźni. Wybierając ubrania do biegania – getry, koszulkę czy bluzę – warto więc zdecydować się na modele typowo damskie.
Odzież dopasowana do pogody
To wydaje się dosyć oczywiste, ale tak naprawdę całkiem sporo biegaczy-nowicjuszy (tak kobiet, jak i mężczyzn) ma problem z odpowiednim ubraniem się do pogody. Najłatwiej jest oczywiście latem, kiedy kierujemy się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Jeżeli jednak zamierzasz trenować zimą, późną jesienią czy wczesną wiosną, na początku może być Ci trudno znaleźć złoty środek między ciuchami, w których zmarzniesz, a ciuchami, w których się przegrzejesz.
Najlepszą metodą jest próbowanie różnych konfiguracji. Gdy już zrozumiesz i wyczujesz swoje ciało, dobieranie ubrań do biegania stanie się banalnie proste, wręcz automatyczne. Zanim to jednak nastąpi, na bieganie w najzimniejszych miesiącach warto zakładać tzw. pierwszą warstwę (taką jak tutaj: https://attiq.net/117-pierwsza-warstwa). Struktura tych ciuchów powoduje powstawanie warstwy pęcherzyków powietrza, uwięzionych między włóknami. Działają one jak termos – pozwalają zachować optymalną temperaturę niezależnie od warunków zewnętrznych. Dodatkowo bardzo efektywnie odprowadzają pot i nie pozwalają wilgoci z zewnątrz przenikać przez materiał, dzięki czemu ciało pozostaje suche, a tym samym lepiej zabezpieczone przed przewianiem oraz przed otarciami czy swędzeniem.
Dobre praktyki zwiększające bezpieczeństwo
Statystycznie kobiety padają ofiarami przemocy częściej niż mężczyźni. Nie jest to powód do paniki, ale raczej do lepszego zadbania o swoje bezpieczeństwo na czas biegu. Najlepiej jest wybierać publiczne, dobrze oświetlone i popularne trasy – ale nie każdej z nas takie joggingowe autostrady przypadną do gustu. Jeśli zatem lubisz biegać w odludnych okolicach albo po zmroku, pamiętaj o następujących kwestiach:
- Miej przy sobie telefon. Nie tylko wezwiesz dzięki niemu pomoc (np. gdy doznasz urazu), ale też może on posłużyć do przestraszenia potencjalnego napastnika – gdy widzisz, że zbliża się ktoś podejrzany, po prostu wybierz numer kogoś znajomego i głośno poinformuj, gdzie się znajdujesz. Dobrym pomysłem jest także włączenie trackingu w smartfonie na czas biegu i udostępnienie go zaufanej osobie. Warto także powiedzieć wcześniej bliskim, gdzie będziesz i ile czasu orientacyjnie zajmie Ci trening.
- Zadbaj o źródło światła. Najlepiej, aby nie zajmowało ono rąk. Świetnie sprawdzi się czołówka albo lampa umieszczona na środku klatki piersiowej. Aby zwiększyć swoją widoczność, używaj migających LEDów i odblasków.
- Kontroluj otoczenie. Jeśli podczas treningu słuchasz muzyki, podcastów czy audiobooków, zakładaj tylko jedną słuchawkę.
Materiał zewnętrzny