Specyfikacja i zastosowanie rożków niemowlęcych
Jednym z elementów, które wchodzą w skład wyprawki dla niemowlaka, bez wątpienia jest rożek. Jest to nie tylko przydatny dla rodziców gadżet, ale również produkt, który daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Jak jednak wybrać rożek niemowlęcy i w jakim celu jest on stosowany? Podpowiadamy.

Czym jest rożek niemowlęcy?
Rożek niemowlęcy to specjalny kocyk w kształcie kwadratu, który składa się w taki sposób, aby ciasno owijał maluszka, dając mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli rożków niemowlęcych. Występują one w wersji usztywnianej i nieusztywnianej. Dodatkowo mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Z tego powodu, wybór takiego produktu może być sporym wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców.
W jakim celu stosuje się rożek niemowlęcy?
Warto mieć świadomość, że rożek niemowlęcy ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. W tej drugiej grupie znajdują się jednak głównie osoby, które uważają ten produkt za zbyteczny lub przydatny jedynie przez kilka dni po porodzie. Wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez rożka. Dodatkowo jest to produkt wielofunkcyjny, ponieważ po rozłożeniu może służyć jako kocyk czy mata do zabawy.
Rożek to produkt, który spełnia rolę stosowanego kiedyś becika. Owinięcie maluszka w rożek często daje świeżo upieczonym rodzicom poczucie bezpieczeństwa, podczas gdy przenoszą lub trzymają dziecko. Mają wówczas pewność, że nie używają zbyt dużo siły i nie zrobią nieumyślnie krzywdy maluchowi. Dodatkowo otulone rożkiem dziecko również czuje się bezpieczne i bardzo często uspokaja się, ponieważ taka pozycja przypomina mu warunki, które panowały w łonie matki.
Jak wybrać rożek niemowlęcy?
Obecnie producenci akcesoriów dla dzieci oferują szeroką gamę rożków. Podstawowy podział tego typu produktów obejmuje modele usztywniane i nieusztywniane. Te pierwsze posiadają specjalną kieszonkę, w którą można włożyć wkładkę usztywniającą. Pomaga ona rodzicom upewnić się, że maluszek jest dobrze ułożony. Często jednak po pewnym czasie, kiedy opiekunowie nabiorą trochę pewności, wkładka ta jest wyciągana. Z kolei modele nieusztywniane pozwalają ciaśniej otulić malucha.
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając rożek niemowlęcy, jest materiał, z którego jest on wykonany. Obecnie na rynku można znaleźć modele bawełniane, muślinowe, bambusowe, a także wiele innych. Podczas wyboru konkretnego modelu, należy zwrócić uwagę, czy materiał ten jest naturalny i oddychający a także, czy posiada odpowiednie certyfikaty dopuszczające daną tkaninę do użytkowania przez dzieci. Dlatego kupując taki produkt, warto unikać sztucznych materiałów.
Więcej takich poradników znajdziesz na dobreliski.pl
Materiał zewnętrzny