Technika szkolenia elektryka i energetyka (nowe pracownie w raciborskich szkołach #1)
1 / 12

Marcin Doczumiński objaśnia uczniom oznaczenia literowe spotykane w instalacjach elektrycznych
2 / 12

Drukarki 3D wykorzystywane podczas zajęć w raciborskim "Mechaniku"
3 / 12

robot, którego elementy zostały wydrukowane podczas lekcji
4 / 12

Nowa sala jest w pełni przygotowana do prowadzenia zajęć laboratoryjnych z podstaw elektrotechniki. Na stoły zostało wyprowadzone zasilanie trójfazowe oraz jednofazowe, zmienne i stałe.
5 / 12

Mateusz Hamerlik uczy się w technikum na profilu mechatronicznym. Dojeżdża do Raciborza z Polskiej Cerekwi, gdzie mieszka. Po skończeniu gimnazjum brał pod uwagę szkoły techniczne w Raciborzu i Kędzierzynie-Koźlu. - Wolałem iść do Raciborza, bo tutaj jest wyższy poziom - mówi uczeń.
6 / 12

Nauczyciel Janusz Matyja rozwiązuje z uczniami zadanie dotyczące instalacji centralnego ogrzewania. Razem obliczają straty energii cieplnej na przegrodach oraz elementach konstrukcyjnych kotłów. W ten sposób uczniowie dowiadują się o ich wpływie na efektywność energetyczną oraz sposobach przeciwdziałania jej obniżaniu.
7 / 12

Na kolejnych zdjęciach: pompa ciepła, ogniwo paliwowe oraz model instalacji solarnej z kolektorem próżniowym, które są wykorzystywane podczas zajęć w pracowni OZE.
8 / 12

9 / 12

10 / 12

Uczeń Paweł Kowacz zamierza w przyszłości otworzyć firmę zajmującą się montażem oraz serwisem urządzeń energetyki odnawialnej. Zrobi to, jeśli nie uda mu się spełnić marzeń o karierze piłkarza (obecnie jest zawodnikiem KS Rafako).
11 / 12

Model siłowni wiatrowej, dzięki któremu młodzież uczy się, jaka konstrukcja turbiny zapewnia najlepszą efektywność energetyczną.
12 / 12

Połączenie instalacji wodociągowej z instalacją ogrzewania wykonane przez ucznia "Mechanika" podczas egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
REKLAMA
REKLAMA