Zdrowie
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

15 lekarzy ze wschodu na Gamowskiej - z Ukrainy i Białorusi

To uchodźcy oraz osoby, które chcą zacząć nowe życie na obczyźnie. Przeważają kobiety, ale jak mówi dyrektor Ryszard Rudnik, do Raciborza przeprowadzają się całe rodziny lekarzy zza wschodniej granicy.

15 lekarzy ze wschodu na Gamowskiej - z Ukrainy i Białorusi
Ryszard Rudnik dyrektor naczelny raciborskiego szpitala
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

11 uchodźców zdecydowało się zostać w szpitalu rejonowym, 3 kolejnych opuści tę placówkę. W tym gronie jest tylko dwóch mężczyzn.

Siedmiu medyków uzyskało już ministerialną zgodę do wykonywania zawodu. Szpital już zasiliło i zasili w ten sposób: 2. pediatrów, 4. internistów, 2. ginekologów oraz zakaźnik, dermatolog i okulista.

- Poza wspomnianą siódemką z zezwoleniami reszta się stara. Te procedury dość długo trwają w ministerstwie zdrowia - wyjaśniał R. Rudnik na comiesięcznej konferencji prasowej w lecznicy.

Osiedlają się w Raciborzu

Kolejnych czworo lekarzy przybyło z Białorusi. To efekt współpracy szpitala z firmą pośredniczącą w pozyskiwaniu tam specjalistów z zakresu lecznictwa. Jest tu anestezjolog, zakaźnik, chirurg, pediatra i lekarz medycyny ratunkowej.

Na Gamowskiej dobierają kadry już pod kątem rozbudowy o nowy SOR (szpitalny oddział ratunkowy). - Ci ludzie osiedlają się w Raciborzu. Lokum znajduje im firma pośrednicząca w ich zatrudnieniu u nas. Początkowo Białorusini będą pracować u nas np. jako sanitariusze, a po uzyskaniu zgód z ministerstwa trafią na oddziały szpitalne - poinformował Rudnik.

Dyrektor dodał, że przy wyborze ofert pracowników zza wschodniej granicy, w Raciborzu kierują się specjalizacjami kandydatów do pracy oraz ich doświadczeniem zawodowym.
Tu warunkiem jest posiadanie co najmniej siedmiu lat pracy w zawodzie. Kto przepracował mniej, ma małe szanse na uzyskanie zgody na pracę z resortu zdrowia.

- Chodzi nam równocześnie o osoby stosunkowo młode, ale już z doświadczeniem. W formie wideokonferencji zapoznajemy się z kandydaturą, wyjaśniamy interesujące nas kwestie i firma organizuje tym osobom wyjazd do Raciborza i zakwaterowanie tutaj - opowiadał na spotkaniu z mediami R. Rudnik.

Zastrzyk personalny

Ukraińcy i Białorusini pracują na Gamowskiej tak jak polscy lekarze-rezydenci, którzy wykonują swoje obowiązki pod opieką zwierzchnika. To szef oddziału decyduje czy mogą samodzielnie dyżurować.

Zdaniem dyrektora Rudnika zaciąg kadrowy ze wschodu to dla szpitala duży zastrzyk personalny. Zyskały pediatria i oddział wewnętrzny. Skończyły się problemy z nocną i świąteczną pomocą.

Lekarze z Ukrainy i Białorusi uzyskują wynagrodzenia takie jak rodzimi lekarze. Mogą też podjąć prace w przychodniach POZ. - Te stawki na początek są na poziomie płac pielęgniarek z najwyższym uposażeniem. Czasem ci medycy miewają niższe wypłaty od tej grupy - przyznał dyrektor szpitala rejonowego.


Na Gamowskiej dokonuje się w ten sposób wymiana pokoleniowa, jednocześnie - międzynarodowa. Nowe nabytki lecznicy potrzebują kilku miesięcy, by uzyskać stosowne zgody na wykonywanie w Polsce swego zawodu.
- Jednocześnie cały czas szukamy kolejnych specjalistów. Rozmawiamy z kandydatami, ale jeśli chodzi o wybór wśród naszych rodaków, to takich ofert jest bardzo mało. To już nie jest kwestia pieniędzy. Po prostu nie ma z kim rozmawiać - podsumował Ryszard Rudnik dyrektor naczelny.

Ludzie

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PeOwiec (155.133. * .231) 21.09.2022 20:36

co było nie związane z tematem przecież w tym artykule jest napisane przez waszego redaktorka że piguły zarabiają więcej niż lekarz

~Hmmm (89.151. * .168) 21.09.2022 20:32

Mamy nadzieję, ze ci medycy znają biegle jezyk polski.

~PeOwiec (5.173. * .63) 21.09.2022 08:54
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem