Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jodek potasu jednak w szkołach, a nie w przychodniach. Radny Klima przyniósł do urzędu płyn Lugola

72 000 tabletek zmagazynowane w komendzie powiatowej straży wpierw zaskoczyło, a następnie zmusiło raciborską kryzysówkę do zmiany systemu dystrybucji tabletek jodku potasu. Dostęp do tabletki będzie związany z przynależnością do okręgu wyborczego.

Jodek potasu jednak w szkołach, a nie w przychodniach. Radny Klima przyniósł do urzędu płyn Lugola
Stanisław Mrugała kieruje centrum zarządzania kryzysowego i nadzoruje akcję ewentualnej dystrybucji tabletek jodku potasu
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Stanisław Mrugała szef centrum zarządzania kryzysowego gościł na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej. Zaprosił go w trybie pilnym szef komisji Piotr Klima. Powodem było ewentualne zagrożenie radiacyjne, które może wystąpić po awarii ukraińskiej elektrowni jądrowej.

Pisaliśmy o tym wcześniej:
https://www.nowiny.pl/informacje/212345-byl-plyn-lugola-jest-jodek-potasu-wojewoda-slaski-wezwal-prezydentow-miast-bo-rosjanie-ostrzelali-elektrownie-atomowa-na-ukrainie.html

Mrugała poinformował, że tabletki rozdzielane będą według podziału miasta na okręgi wyborcze.

Padło pytanie co z osobami niepełnosprawnymi i leżącymi, które nie dotrą do punktu wydania tabletek. - Zaczekamy na zgłoszenie i pracownik medyczny ze strażnikiem miejskim dostarczy tabletkę takim mieszkańcom - wyjaśnił S. Mrugała.

Klima wskazał, że temat ochrony przed działaniami wojennymi w Raciborzu staje się coraz bardziej aktualny i należy go traktować z całą powagą. 

Buteleczki z płynem lugola na posiedzeniu komisji gospodarki
- A jaki jest czas przejścia chmury radioaktywnej z Ukrainy do nas? Kiedy dotrze do Raciborza? - Klima chciał wiedzieć czy taką wiedzę mają w urzędzie.

Klima zwrócił uwagę, że podczas katastrofy w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku płyn lugola trafił do aptek. - Nie lepiej, żeby tabletki dystrybuowały także apteki? Płyn lugola jest wciąż dostępny w aptekach - powiedział radny, znany z działalności w branży farmaceutycznej. Przyniósł na posiedzenie dwie buteleczki z płynem.

Już wiadomo kto dostanie tabletkę

Mimo, że do dyspozycji są 72 000 tabletek, to w magistracie podkreślają, że nie może dojść do sytuacji by ich zabrakło. Dlatego przy wydawaniu tabletek będzie sprawdzane, czy pobierają je raciborzanie. Są już gotowe listy osób uprawnionych. 

A jeśli ktoś będzie akurat w podróży? - Na pewno każdy uprawniony otrzyma tabletkę - zaznaczył pan Stanisław.

Ten uspokajał, że procedury obowiązują, a tabletki od dawna są w magazynach strategicznych i teraz je przekazano do powiatów. - Uznano, że zagrożenie jest większe niż wcześniej i taka akcja może być potrzebna - stwierdził urzędnik magistratu.

Skutki uboczne płynu Lugola

Dodał, że w 1986 roku potrzeba było kilku dni przygotowań, a tu mówi się o 4 godzinach. - Tabletki są zapakowane, znajdują się w pomieszczeniach niewilgotnych, w temperaturze do 25 stopni - poinformował kierownik centrum zarządzania kryzysowego.

Lenk zapytał o obecność pracowników medycznych przy wydawaniu tabletek. - A jak wyjdą skutki uboczne? Bo płyn lugola takie powodował - zaznaczył radny. Przypomniał lata 80. ubiegłego wieku, gdzie z własnego doświadczenia wie, że "była wolnoamerykanka z płynem lugola, wydawanym np. na rynku w Raciborzu".

Piotrowi Klimie zależy na w miarę szybkim uświadamianiu społeczeństwa jak należy postąpić w przypadku zagrożenia radiacyjnego. - Dobrze byłoby żeby mieszkańcy wiedzieli, znali procedury - skwitował rajca.

Magdalena Kusy spytała co z osobami bezdomnymi? - Kto się zgłosi, ten dostanie - podsumował S. Mrugała.

Ludzie

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hmm (89.151. * .168) 23.09.2022 00:38

Nie lepiej rozdać ludziom tabletki? Gdyby faktycznie ( oby nie) doszło do skażenia wystarczylby komunikat, alert... info by zażyć pigułę.

~NieOKaseMuChodzi (46.134. * .92) 22.09.2022 22:07

Tak, po co robić dystrybucje w 30 okręgach wyborczych jak można zapłacić za to 5 aptekom? Radny aptekarz dobrze to sobie wykombinował!

~ciekawy098 (185.244. * .245) 22.09.2022 21:10

Czy Radny Klima już reklamuje swoją aptekę?