Rolnictwo
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rok był trudny, ale udany. O plonach na dożynkach w Pietrowicach Wielkich [KOROWÓD]

Łączony korowód ze startem w dwóch lokalizacjach - pod dworcem kolejowym i przy Centrum Społeczno-Kulturalnym - przejechał przez stolicę gminy. Uczestników postraszyła ulewa i korony trzeba było zawijać w folię, by nie przemokły. Sołtys Urszula Herud przyznała, że mieszkańcy stęsknili się za dożynkami, których nie było tu 2 lata.

Rok był trudny, ale udany. O plonach na dożynkach w Pietrowicach Wielkich [KOROWÓD]
Wójt Andrzej Wawrzynek służył parasolem państwu Jokelom, którzy byli starostami dożynek w Pietrowicach Wielkich
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Materiał wideo:

Starostami dożynkowymi zostali Elżbieta Jokel i Józef Jokel - małżeństwo, które już ponad ćwierć wieku gospodaruje wspólnie na ziemi pietrowickiej. Co się zmieniło w rolnictwie w tym czasie? - Technologia poszła mocno do góry, zwłaszcza po wstąpieniu do Unii Europejskiej. My teraz prowadzimy tylko uprawy. Wcześniej mieliśmy hodowlę, ale już zrezygnowaliśmy. Ekonomia nas zmusiła, bo mamy mniejsze gospodarstwo - przyznał pan Józef.

W tym czasie, gdy pracuje na roli zmieniły się warunki klimatyczne. - Trzeba zmieniać technologie upraw. Inne jest nawożenie, inna ochrona roślin, trzeba iść z duchem czasu - podkreślił starosta dożynkowy.

Żona rolnika musi pomóc mężowi na polu. Wie o tym starościna. - W tej chwili już tak bardzo nie pomagam, ale kiedyś więcej się pracowało. Ta wspólna praca scala związki - uznała pani Elżbieta.

Jej mąż uznał, że tegoroczne plony były dość dobre. - Nie było suszy, rzepak też obrodził, choć grad przeszedł niektóre pola. Kukurydza też się dobrze zapowiada - stwierdził.

Na co dzień ma styczność z rolnictwem, jest zawodowo związany z branżą. - Ten rok był trudny, ale generalnie udany w naszych rejonach. Pogodowo i wydajnościowo w zbiorach było naprawdę przyzwoicie. Jednak koszty i te rzeczy, co się dzieją wokół mają znaczny wpływ na to co się dzieje w rolnictwie - powiedział przewodniczący rady.

Sołtys z Pietrowic Wielkich Urszula Herud zaznaczyła, że 2 lata czekano na dożynki. Ludzie są ich stęsknieni. Miejscowi upiekli ciasta, przygotowali fanty na loterię. Sprawdziły się rada sołecka, Gmina nas wsparła. Dzieci mają gratis dmuchańce, powinno być zadowolenie - podkreślała sołtyska. Atrakcje zgromadzono w hali centrum. - Tu to poukładaliśmy, na wypadek deszczu - wyjaśniła nam pani sołtys.

Korowód przebył tradycyjną dożynkową trasę, ulicami Wyzwolenia i 1 Maja.

Ludzie

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Urszula Herud

Radna gminy Pietrowic Wielkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].