Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ile tym razem "zarobili" oszuści? Kolejna seniorka straciła swoje oszczędności

Kolejna udana próba oszustwa w naszym regionie. 86-latka przekazała oszustom pieniądze, wierząc, że pomaga synowej w uniknięciu poważnych finansowych problemów.

Ile tym razem "zarobili" oszuści? Kolejna seniorka straciła swoje oszczędności
Mimo licznych informacji i ostrzeżeń, wciąż często zdarza się, że seniorzy przekazują pieniądze obcym osobom, wierząc, że w ten sposób pomagają bliskim. / fot. KPP Wodzisław Śląski
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

W poniedziałek (20.09.) wodzisławska policja została powiadomiona o oszustwie. Do 86-latki zadzwoniła kobieta podająca się za synową seniorki. Zdobyła jej zaufanie i podstępem wyłudziła 25 tysięcy złotych. Kwota ta miała jej pomóc w uniknięciu poważnych finansowych problemów.

86-latka, nieświadoma, że sytuacja to zainscenizowana przez oszustów szopka, przekazała nieznanemu kurierowi całe swoje oszczędności. O tym, że została oszukana, dowiedziała się, kiedy skontaktowała się ze swoim prawdziwym synem.

Jak przekazuje policja, funkcjonariusze w całym kraju codziennie otrzymują zgłoszenia od osób, które zostały oszukane metodą "na wnuczka".

Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują dobroć, łatwowierność i ufność starszych ludzi. Oszuści są bezwzględni, wybierają głównie osoby samotne, w podeszłym wieku. Sposób działania przestępców jest za każdym razem podobny. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej. Wówczas przyszłe ofiary oszusta otrzymują telefon od osoby podającej się za członka rodziny. Sama rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową

- przekazuje policja.

Rozmówca podający się za członka rodziny informuje, że wydarzyło się coś złego, jak np. wypadek czy porwanie, a remedium na te kłopoty ma być wysoka "pożyczka".

Przestępca prosi o przygotowanie gotówki i jednocześnie oświadcza, że osobiście nie może przyjechać po pieniądze, ale przyśle po nie swojego zaufanego przyjaciela lub współpracownika. Zdarzają się także prośby o przelew na konto bankowe lub wspólny wyjazd do placówki bankowej z "przyjacielem" i wypłatę gotówki. Oszukiwana osoba będąca w przeświadczeniu, że pomaga rodzinie, niestety oddaje oszczędności przestępcom. Później, starsza osoba, kontaktując się z rodziną, dowiaduje się, że została oszukana

- przedstawia sposób działania przestępców wodzisławska policja.

Jak nie stać się ofiarą oszustów:

  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty; jeśli to niemożliwe przed podpisaniem skonsultuj się z kimś z rodziny,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany; jeśli nie masz telefonu, poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny; oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi,
  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

Policjanci apelują, nie tylko do osób starszych, o wzmożoną ostrożność i czujność. Zwracają się też z prośbą do prawdziwych wnuczków, by ci wytłumaczyli swoim dziadkom, w jaki sposób działają oszuści.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].