Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rowerowe konsultacje w Halo! Rybnik. Mieszkańcy chcą, żeby ścieżki były lepiej dostępne dla niepełnosprawnych

W środę 21 września w punkcie Halo! Rybnik odbyły się specjalne konsultacje, w których udział wziął między innymi Łukasz Karbowiński, oficer rowerowy Rybnika.

Rowerowe konsultacje w Halo! Rybnik. Mieszkańcy chcą, żeby ścieżki były lepiej dostępne dla niepełnosprawnych
Spotkanie poprowadził dr. Michał Kwiatkowski oraz Łukasz Karbowiński.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Celem spotkania była dyskusja nad projektowanymi drogami i planowanymi kampaniami rowerowymi. Konsultacje miały formułę warsztatową, dzięki czemu uczestnicy mogli przedstawiać swoje pomysły na poprawę warunków jazdy na rowerze w Rybniku.

Wiele planów na drogi rowerowe w Rybniku to właśnie, wciąż dopiero plany, dzięki czemu mieszkańcy obecni na spotkaniu mogli proponować swoje zmiany i dzielić się pomysłami, wchodzić w dyskusję. 

 Mówiono o wymianie kostki brukowej na asfalt przy ul. Raciborskiej, którą kilku z uczestników uznało za niepotrzebną. 

– Standardy rowerowe w Rybniku powstały jako jedne z pierwszych w regionie. Jeżeli chodzi o ul. Raciborską wtedy, to faktycznie, nawierzchnia z kostki brukowej została wymieniona na asfalt. Medialnie to może nie wyglądało dobrze, ale ta kostka to była tylko mała część trasy. Jeżeli tysiące rowerzystów ma się użerać z kostką, a koszt wymiany jest marginalny, to warto wymienić. W standardach rowerowych w Rybniku mogą być wyjątki, ale ja jestem po to, żeby dopilnować, by było ich jak najmniej – wyjaśnia Łukasz Karbowiński.

Mieszkańcy nie są również fanami hulajnóg elektrycznych, ale niestety na to niewiele można poradzić. 

– Czy chcemy, żeby rowerzyści dzielili się ścieżkami z hulajnogami, czy nie – nie mamy na to wpływu, bo prawo jest, jakie jest i o tę powiększającą się grupę nowych użytkowników dróg również musimy zadbać – podsumowuje oficer rowerowy.

Uczestnicy spotkania zwrócili również uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Chcą, by ścieżki rowerowe były dostosowane także do nich. Zaproponowano w tej kwestii między innymi zakup specjalnych rowerów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Wycenialiśmy system nowego roweru miejskiego, który zawiera między innymi rowery elektryczne, riksze, rowery dla niepełnosprawnych. Ten system kosztował trzy miliony złotych. To są ogromne pieniądze, które stwierdzam, że w tym momencie zostały wydane na infrastrukturę rowerową. Dopiero później udostępnimy mieszkańcom rower miejski. Nie wiem, czy to się uda, ale w planach jest posiadać dwa-trzy rowery dla osób niepełnosprawnych z możliwością wypożyczenia ich na telefon.

Chwałowice do centrum

Wiele planów związanych z poprawą pieszo-rowerowej dostępności w Rybniku wciąż pozostaje w sferze pomysłów. 

Jeżeli chodzi jednak o realne plany, to warto wspomnieć o tym, że w ramach remontu chodnika przy ul. Chwałowickiej, trwają również prace projektowe nad nową drogą pieszo-rowerową łączącą Chwałowice z centrum. Powstanie ona w śladzie istniejącej ścieżki od ulicy Parkowej, pomiędzy torami kolejowymi, a Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi „Kolejarz”, przez tereny leśne, pod Drogą Regionalną, aż do ulicy Śląskiej. Trasa zostanie także połączona z ulicą Krupińskiego.

– Obecnie starając się dojechać rowerem zarówno z dzielnicy Boguszowice, jak i Chwałowice, trasę trzeba w znacznej części przebyć w ruchu ogólnym na drogach o bardzo dużym natężeniu ruchu, gdzie rowerzysta może nie czuć się bezpiecznie. Dzięki nowym drogom dojazd rowerem do centrum stanie się szybszy, łatwiejszy i bardziej bezpieczny – podkreśla Łukasz Karbowiński, rybnicki Oficer Rowerowy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].