Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Był płyn Lugola, jest jodek potasu. Wojewoda śląski wezwał prezydentów miast, bo Rosjanie ostrzelali elektrownię atomową na Ukrainie

Komendy Państwowej Straży Pożarnej dostały już zapasy jodku potasu w tabletkach, które będzie trzeba zażyć w przypadku zagrożenia radiacją. Szef zarządzania kryzysowego w Raciborzu uspokaja: to na razie rutynowe działania na wypadek wystąpienia zagrożenia. Takowego jeszcze nie ma.

Był płyn Lugola, jest jodek potasu. Wojewoda śląski wezwał prezydentów miast, bo Rosjanie ostrzelali elektrownię atomową na Ukrainie
Wytyczne wojewody śląskiego realizuje m.in. Stanisław Mrugała odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w Raciborzu: aktualnie nie ma zagrożenia dla terenu miasta, stosujemy standardowe procedury
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Jak podają służby prasowe wojewody śląskiego, rozmowy Jarosława Wieczorka z włodarzami z terenu województwa, jakie odbyły się 20 września, dotyczyły szeroko pojętego zarządzania kryzysowego.

Eksplozje blisko reaktorów

Spotkanie zorganizowano tuż po ostrzelaniu przez Rosjan elektrowni atomowej na południu Ukrainy. Atak rosyjskiej armii nastąpił w nocy z niedzieli na poniedziałek i skupił się na Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej w obwodzie mikołajowskim. Jak podają media, eksplozje miały miejsce około 300 metrów od reaktorów. W elektrowni odłączono linie energetyczne.

Działania wojewody dotyczą ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Do powiatowych komend straży pożarnej rozesłano już tabletki jodku potasu, które miałyby trafić do mieszkańców, by chronić ich przed skutkiem napromieniowania po katastrofie nuklearnej.

Rozmawialiśmy ze Stanisławem Mrugałą szefem raciborskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ten uspokaja, że to rutynowe procedury stosowane w takich sytuacjach i aktualnie nie ma mowy o jakimkolwiek zagrożeniu na terenie Raciborza.

Tabletki dla przychodni

- Realizujemy plan postępowania w takich warunkach. Właśnie go aktualizujemy. Straż Pożarna w Raciborzu ma już tabletki z jodkiem potasu. Zostały zmagazynowane i zabezpieczone. Jeśli zajdzie potrzeba będą rozdysponowane między poszczególne gminy powiatu. Samorządy przekażą je do placówek ochrony zdrowia na swoim terenie, przede wszystkim do lokalnych przychodni - poinformował nas Mrugała.

Szef raciborskiej kryzysówki doskonale pamięta 1986 rok i obowiązek spożywania płynu Lugola po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wówczas był już młodzieńcem. Płyn dystrybuowano między innymi poprzez placówki oświatowe. Czy tak będzie i tym razem? - Decyzje na ten temat zapadną na poziomie dystrybucji tabletek w placówkach służby zdrowia - wyjaśnia Mrugała.

Urzędnik dodaje, że decyzje o tym czy i kiedy tabletki z jodkiem potasu trafią do ludności, zapadną na szczeblu centralnym. - W wypadku stwierdzenia zagrożenia radiacją należy się spodziewać takiego komunikatu wpierw ze strony rządu - podkreśla. W ślad za nim mogą być rozsyłane stosowne alerty na telefony komórkowe.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Czernobyl_bis (46.134. * .164) 21.09.2022 18:55
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Gotujciesie (87.101. * .96) 21.09.2022 16:47
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Czernobyl_bis (46.134. * .164) 21.09.2022 16:37
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu