Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PWSZ w Raciborzu zmienia nazwę. Od października będzie Akademią Nauk Stosowanych

Decyzją Ministra Edukacji i Nauki, profesora Przemysława Czarnka, raciborska uczelnia zmieni swoją nazwę na Akademię Nauk Stosowanych w Raciborzu. Stosowne rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 3 sierpnia 2022 r., a nowa nazwa będzie obowiązywać od 1 października 2022 r.

PWSZ w Raciborzu zmienia nazwę. Od października będzie Akademią Nauk Stosowanych
Nowa nazwa dobrze oddaje charakter i naturę uczelni zawodowych, gdyż podstawowym ich zadaniem jest kształcenie na profilu praktycznym. Fot. Arch. nowiny.pl

Ogólnopolska zmiana

W związku z dynamicznym rozwojem Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych Ministerstwo Edukacji i Nauki umożliwiło wybranym uczelniom, spełniającym określone kryteria, zmianę nazwy na Akademię Nauk Stosowanych. Warunkiem zmiany jest minimum 10 lat istnienia, posiadanie co najmniej 250 studentów w tym 100 studentów na studiach stacjonarnych, zatrudnianie 50% nauczycieli akademickich w uczelni jako podstawowym miejscu pracy, prowadzenie studiów 1. lub 2. stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, kształcenie na kierunkach umożliwiających uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera. Ponadto żaden z prowadzonych kierunków nie otrzymał negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Uzasadnienie decyzji

W uzasadnieniu decyzji o zmianie nazwy PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych w Raciborzu Minister Edukacji i Nauki podkreślił wyróżnienie raciborskiej Alma Mater spośród innych uczelni, dodanie renomy w lokalnej społeczności oraz polepszenie jej wizerunku w otoczeniu społeczno- gospodarczym.

Czym są nauki stosowane?

Granica między naukami podstawowymi a stosowanymi nie jest ostra. Różnica tkwi w położeniu akcentów. Nauki podstawowe większą wagę przywiązują do opisu i zgłębiania materiału badawczego w sposób teoretyczny. Z nich dowiemy się, na jakim poziomie gotowości technologicznej znajduje się dany pomysł. Nauki stosowane z kolei to dziedzina, w której wykorzystuje się wiedzę w praktycznych zastosowaniach, obserwując dany pomysł „pracujący” w rzeczywistych warunkach, po wdrożeniu.Nazwa akademia nauk stosowanych dobrze oddaje charakter i naturę uczelni zawodowych, gdyż podstawowym ich zadaniem jest kształcenie na profilu praktycznym. Prowadzone w nich badania naukowe mają ex definitione charakter wdrożeniowy.

źródło: PWSZ

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yggiH (31.0. * .111) 21.08.2022 09:50

Oczywiście ! Do władz uczelni pretensji nie mam. Winę ponosi wyłącznie ministerstwo.

~F35 (213.5. * .56) 21.08.2022 09:30

@yggiH: Zgodzę się, że pomysł nie jest szczęśliwy. Ale co by władze uczelni nie zrobiły, będzie źle. Do nowej nazwy trzeba spełnić pewne warunki. Niezbyt wygórowane, ale jednak. Jeśli więc nazwy się nie zmieni, ktoś może pomyśleć, że uczelnia ich nie spełnia. A to nieprawda. Zmiana nazwy zaś... jest trochę... zgodzę się, że niezbyt szczęśliwa. Ale tu piłka leży po stronie ministerstwa, które stworzyło całą tą sytuację. Dobrego wyjścia ja tu nie widzę.

~yggiH (31.0. * .25) 20.08.2022 20:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Prosił bym żeby osoby bez wyższego wykształcenia nie wypowiadały się w temacie.

PWSZ w Raciborzu była solidną uczelnią i wielu absolwentów którzy zdobywali w niej licencjat, z powodzeniem broniło dyplomy magisterskie na wielu szanowanych uniwersytetach i politechnikach. Nie mniej jednak PWSZ Racibórz nigdy nie była ani uniwersytetem, ani politechniką więc jakim k...a prawem, nagle staje się akademią ? Przecież akademia to najwyższa ze wszystkich wyższych uczelni. Akademia to liga wyżej niż uniwersytet i liga wyżej niż politechnika ! PWSZ Racibórz powinna po prostu pozostać sobą lub autonomiczną filią Uniwersytetu Opolskiego lub Śląskiego w Raciborzu ale nigdy akademią !

Decyzje które podejmuje Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego to jest zbrodnia przeciwko szkolnictwu wyższemu, zbrodnia przeciwko nauce. Niebawem, jak tak dalej pójdzie, wszystkie szkółki i szkółeczki będą mogły nosić miano uniwersytetu a każdy wiejski buc, sołtys spod gnojoka, podpisywać się tytułem naukowym.

Decydenci którzy zatwierdzili to gó...o, powinni za to trafić pod sąd !

~Schock (213.134. * .178) 20.08.2022 12:25

Akademia czegoś tam zawsze brzmi mądrzej, niż jakaś pospolita wyższa szkoła zawodowa.

~jus (91.200. * .107) 20.08.2022 07:56

Jakże ważna decyzja ministerialna dla polskiego systemu edukacji!