Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu wzięli udział w rewelacyjnych szkoleniach. Czego się nauczyli?

Grupa ośmiu uczniów (technik analityk i technik ochrony środowiska) wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych wzięła udział w dwóch specjalistycznych szkoleniach: "Metody badań drobnoustrojów, w tym chorobotwórczych dla człowieka (mikrobiologia)" oraz "Wpływ zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody na organizmy roślinne i zwierzęce (ekologia)".

Uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu wzięli udział w rewelacyjnych szkoleniach. Czego się nauczyli?
Uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu ukończyli kursy zawodowe w czerwcu tego roku.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone były przez pracowników naukowych wyższych uczelni. Podczas kursu z zakresu mikrobiologii uczestnicy nauczyli się przeprowadzić proste badania mikrobiologiczne oraz opanowali podstawy wiedzy mikrobiologicznej. Wykonali także posiewy mikrobiologiczne, preparaty mikroskopowe i proste testy biochemiczne oraz dowiedzieli się, jak dokumentować wykonywane badania.

Kurs z zakresu ekologii wyposażył uczniów w umiejętności wykonywania badań oznaczania zanieczyszczeń oraz w wiedzę dotyczącą zagadnień teoretycznych i praktycznych z zakresu metod badań wpływu zanieczyszczeń na organizmy roślinne i zwierzęce.

Podczas ćwiczeń uczestnicy nauczyli się m.in.:

  • stosować metody oznaczania zanieczyszczeń (chromatograficznymi (HPLC, GC), spektrofotometrycznymi (UV-Vis), fizykochemicznymi (np. CZT), biochemicznymi (np. BZT) i mikrobiologicznymi (np. miano coli),
  • dobierać odpowiednie metody przygotowania próbek do badań,
  • wyznaczać współczynniki krzywych kalibracyjnych,
  • wykonywać obliczenia na dostarczonych danych tj. krzywych wzorcowych do oznaczeń spektrofotometrycznych (oznaczenia dla fenolu) z wykorzystaniem równań liniowych,
  • obliczać stężenia na podstawie przygotowanych krzywych,
  • stosować metodę pomiaru i oznaczeń testów fitotox,
  • oznaczać zanieczyszczenia w wodzie (pomiar stężenia fenolu),
  • kreślać wpływ zanieczyszczeń glebowych na organizmy (test fitotox – pomiar korzeni siewek).

Kursy zawodowe zostały zrealizowane w ramach projektu "Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Powiecie Raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu, etap II" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

źródło: CKZiU nr 1 w Raciborzu, oprac. ż

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].