Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Absolwenci "Mechanika" pojechali do USA i zajęli drugie miejsce w międzynarodowym konkursie

Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz i Paweł Iwańczyk to absolwenci raciborskiego "Mechanika". Obecnie studiują na Politechnice Wrocławskiej i rozwijają swoje pasje w kole naukowym PWrAerospace. Weszli w skład 9-osobowego zespołu, który uczestniczył w prestiżowych zawodach CanSat Competition United States.

Absolwenci "Mechanika" pojechali do USA i zajęli drugie miejsce w międzynarodowym konkursie
Ekipa Pwr, która pojechała na finał konkursu CanSat do USA. Pierwsza od lewej Natalia Nienartowicz. Krzysztof Kowaczek i Paweł Iwańczyk trzymają flagę.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Fantastyczny wynik

Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie i zbudowanie minisatelity, który następnie miał zostać wyniesiony rakietą na wysokość 700 metrów i wykonać misję badawczą. Finał konkursu odbył się w Blacksburg (Virginia, USA) od 9 do 12 czerwca.

- Pierwszego dnia finału zaplanowano powitanie wszystkich drużyn i integrację, natomiast drugiego dnia rozpoczęły się testy sprawdzające czy nasza sonda CanSat spełnia wszystkie niezbędne wymagania techniczne. Testy przeszliśmy znakomicie i już następnego dnia nasza sonda została wystrzelona rakietą. Podczas misji udało nam się utrzymać komunikację z sondą i zebrać niezbędne dane, co w połączeniu z wykonaną dokumentacją i zaliczonymi testami złożyło się na ten fantastyczny wynik - relacjonuje Natalia Nienartowicz.

Ostatecznie ekipa PWr Aerospace zajęła II miejsce.

Start rakiety z sondą zaprojektowaną i wykonaną przez studentów Politechniki Wrocławskiej.

Wspólnie zrobiliśmy coś, czego jedna osoba nie byłaby w stanie dokonać

Poniżej rozmowa, którą przeprowadziliśmy z Natalią Nienartowicz:

- W jakim składzie pojechaliście do USA?

- Na zawody pojechało 9 osób z koła naukowego PWr Aerospace, działającego przy Politechnice Wrocławskiej. Każda osoba odpowiadała za inną część projektu: elektronikę, mechanikę, organizację wyjazdu czy finanse i marketing. Wyjazd w tyle osób pozwolił nam na bezproblemowy przewóz sondy (poszczególne elementy przewoziliśmy w walizkach), a tym samym sprawne działanie na miejscu przy ostatnich poprawkach.

- Z czego jesteście najbardziej zadowoleni?

- Myślę że przede wszystkim każdy jest zadowolony z tego, że nasza prawie całoroczna praca nad CanSatem została doceniona w tak prestiżowym konkursie. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie zrobić coś, czego jedna osoba nie byłaby w stanie dokonać. Wielką radość sprawił nam też sam lot do Stanów Zjednoczonych, który dla większości osób z zespołu był pierwszym tak dalekim wyjazdem.

- Gratulujemy zajęcia drugiego miejsca, a kto wygrał konkurs?

- W tym roku I miejsce należy do Tajlandii. Rywalizowaliśmy z najlepszymi, jesteśmy pod wrażeniem, że udało nam się zająć tak wysokie miejsce i dumni, że jako jedyna drużyna z Polski reprezentowaliśmy nasz kraj na tak prestiżowych zawodach. Byliśmy także jedną z nielicznych europejskich drużyn, co dodatkowo jest dla nas ogromnym wyróżnieniem.

- Za jaką część tego sukcesu odpowiadałaś ty, a za jaką twoi koledzy z "Mechanika" Paweł Iwańczyk i Krzysztof Kowaczek?

- W zespole odpowiedzialna byłam za model trójwymiarowy ładunku sondy CanSat oraz za jego wizualizację i ruchome animacje. Paweł Iwańczyk zajmował się projektowaniem zasobnika sondy oraz późniejszymi testami całego CanSata. Natomiast Krzysztof Kowaczek zajmował się elektroniką i programowaniem.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].